Zbrojní licenci má stále více Čechů

Ministerstvo vnitra plánuje předložit návrh novelizace zákona ještě před říjnovými volbami. „Možnost státních orgánů rychle a efektivně zabránit ztrátám na životech či jiným škodám je během teroristických útoků omezena,“ hájí ministerstvo své plány. Cílem novelizace zákona by tak mělo být to, aby občané, kteří legálně drží zbraně, měli možnost ochrany proti teroristům.

Navrhovaná změna by se vztahovala pouze na české občany, nikoliv na členy jiných zemí EU pobývajících na území Republiky. „Stále více Čechů má zbrojní licenci a myslím si, že pokud se situace v následujících měsících nezlepší, pak počet držených zbraní poroste,“ uvedl Chovanec.

V Česku je v současnosti jen něco málo přes 300 000 licencovaných držitelů střelných zbraní, kteří vlastní až 800 000 zbraní včetně poloautomatických pušek a pistolí.

Podle deníku Die Welt jde Chovancovi jen o politické výhody

Ministerstvo zdůrazňuje, že ústavní změna „nemá v úmyslu učinit z držení zbraně a střeliva základní právo v duchu Druhého dodatku Ústavy Spojených států amerických“.

Podle německého deníku Die Welt je však Chovancova snaha o prosazení zákona jen využitím současných nálad v zemi k tomu, aby si politicky přilepšil. „Chovanec zjevně využívá nálady v zemi, aby z ní získal politický kapitál," uvedl Die Welt. 

„Můžeme pochybovat o tom, zda jde ministru vnitra skutečně o to, aby udělal něco preventivního proti nebezpečí terorismu v Česku, které je i podle informací jeho vlastního úřadu ve srovnání s ostatními zeměmi nízké," píše se v článku.


Autor: ElS

Zdroj: Radio Praha/Die Welt

Foto: DPA/Roman Vondrou