KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Ministr Chovanec usiluje o právo Čechů používat legálně držené zbraně proti teroristům

Česká republika uvažuje o změně zákona, který by občanům umožnil využít legálně držené zbraně k obraně proti teroristům. „Teroristické útoky v západní Evropě zvýšily u české veřejnosti obavy o bezpečnost,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec, který je zastáncem nově navržené legislativy. Podle německého deníku Die Welt se však politik pouze snaží využít strachu z terorismu, aby na tom politicky profitoval. 

...

Zbrojní licenci má stále více Čechů

Ministerstvo vnitra plánuje předložit návrh novelizace zákona ještě před říjnovými volbami. „Možnost státních orgánů rychle a efektivně zabránit ztrátám na životech či jiným škodám je během teroristických útoků omezena,“ hájí ministerstvo své plány. Cílem novelizace zákona by tak mělo být to, aby občané, kteří legálně drží zbraně, měli možnost ochrany proti teroristům.

Navrhovaná změna by se vztahovala pouze na české občany, nikoliv na členy jiných zemí EU pobývajících na území Republiky. „Stále více Čechů má zbrojní licenci a myslím si, že pokud se situace v následujících měsících nezlepší, pak počet držených zbraní poroste,“ uvedl Chovanec.

V Česku je v současnosti jen něco málo přes 300 000 licencovaných držitelů střelných zbraní, kteří vlastní až 800 000 zbraní včetně poloautomatických pušek a pistolí.

Podle deníku Die Welt jde Chovancovi jen o politické výhody

Ministerstvo zdůrazňuje, že ústavní změna „nemá v úmyslu učinit z držení zbraně a střeliva základní právo v duchu Druhého dodatku Ústavy Spojených států amerických“.

Podle německého deníku Die Welt je však Chovancova snaha o prosazení zákona jen využitím současných nálad v zemi k tomu, aby si politicky přilepšil. „Chovanec zjevně využívá nálady v zemi, aby z ní získal politický kapitál," uvedl Die Welt. 

„Můžeme pochybovat o tom, zda jde ministru vnitra skutečně o to, aby udělal něco preventivního proti nebezpečí terorismu v Česku, které je i podle informací jeho vlastního úřadu ve srovnání s ostatními zeměmi nízké," píše se v článku.


Autor: ElS

Zdroj: Radio Praha/Die Welt

Foto: DPA/Roman Vondrou

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek