KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Mluvčí prezidenta Ovčáček přirovnal EU kvůli regulaci tuzemáku ke Třetí říši

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček se rozhodl nebrat si s Evropskou unií servítky, když ji ve čtvrtek přirovnal ke Třetí říši Adolfa Hitlera. Ovčáčkovi vadí evropské regulace týkající se bezpečnosti potravin, jež budou mít nyní dopad mimo jiné i na oblíbený český rum. 

...

Unii vadí název i složení rumu

Ovčáček se pustil do Evropské unie, které vadí, že by rum, v Česku známý jako „tuzemák“, měl být označen jinak, protože se nejedná o lihovinu vyráběnou ze třtiny, ale z brambor. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) rovněž rozhodl, že přísada tuzemáku nazývaná rum-éter by měla být od dubna roku 2018 postupně vytlačena a nahrazena, neboť obsahuje látky poškozující lidské buňky.

Prezidentův mluvčí sdílel článek ohledně této záležitosti na svém Facebooku, kam napsal: „Říše se rozhodla, že se v protektorátě nebude pít tuzemák.“ Podle zpravodajské agentury Reuters Ovčáček v rozhovoru uvedl, že jsou jeho slova „oprávněná,“ protože takovéto akce EU „poškozují její pověst.“


Podle Ovčáčka je Evropská komise „necitlivá“

„Poukazuje to na absolutní necitlivost Evropské komise,“ podotkl prezidentův mluvčí. Tuzemák je národním nápojem České republiky od poloviny 19. století a čeští ministři se jej dlouhodobě snaží v Bruselu bránit.

„Měli bychom se soustředit na to, kolik tohoto alkoholu lidé obvykle konzumují a zda je takové množství vůbec nebezpečné pro lidské zdraví. Teprve pak můžeme rozhodnout o tom, jaká opatření by měla být přijata,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka začátkem tohoto měsíce s tím, že by Česká republika mohla požádat EU o výjimku.  

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek