KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Módní řetězec H&M obviněn z rasismu kvůli dětské mikině

Švédská společnost H&M byla obviněna z rasismu kvůli fotografii dětského modela v mikině, jež se objevila na internetových stránkách této firmy. Mikina na sobě měla nápis „Coolest monkey in the jungle“ (Nejstylovější opice v džungli). Na tom by ještě nebylo nic špatného, ale problémem byl chlapec černé pleti, který měl mikinu s tímto nápisem na sobě. 

...

Firma se za své pochybení opakovaně omluvila

Mnoho uživatelů Twitteru se obrátilo na značku s tím, že obléknout černošského chlapce do mikiny s takovým nápisem je přinejmenším necitlivé a dle některých otevřeně rasistické. Jiní poukázali na to, že jiný dětský model, který byl bílé pleti, měl na sobě oblečení s nápisem „expert na přežití".


Foto: Twitter

Společnost H&M po vlně kritiky fotografii černošského chlapce ze svých internetových stránek odebrala, firma se zároveň omluvila „všem, které fotografie urazila“.

Včera módní firma zareagovala na diskuzi ohledně celé aféry znovu: „Chápeme, že je mnoho lidí rozrušeno fotografií chlapce v této dětské mikině. My, kteří pracujeme pro společnost H&M, s tím můžeme jen souhlasit. Je nám hluboce líto, že byl tento snímek pořízen a proto jsme fotografii odstranili ze všech našich kanálů, stejně tak jako mikinu z nabídky našich produktů.“


Nazývání lidí černé pleti opicemi má podle kritiků „dlouhou tradici“

„Je zřejmé, že došlo k chybě, proto celý případ důkladně prošetříme, abychom zabránili tomu, aby se něco takového v budoucnu opakovalo,“ stálo v prohlášení firmy. Fotografie s černošským chlapcem v mikině s necitlivým nápisem se rychle stala virální záležitostí, přičemž si mnoho lidí na sociálních sítích lámalo hlavu s tím, jak něco tak očividně nevhodného mohlo vůbec spatřit světlo světa.

Podle kritiků existuje dlouhodobá tradice přirovnávání černošských obyvatel k opicím.

„Tohle je opravdu nechutné a zarážející. Všichni známe rasistickou historii v případě užívání termínu „opice“ v souvislosti s lidmi afrického původu a vy dáte něco takového na své webové stránky!“ napsal jeden z rozčilených uživatelů Twitteru.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek