KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Mrtvá kráva zavěšená na stropě australské pizzerie vyvolala pobouření

Australská pizzerie přišla s neortodoxním přístupem ke svým zákazníkům, jimž chtěla ukázat, jak a kde se získávají ingredience pro jejich jídlo. Majitelé restaurace proto zavěsili ke stropu mrtvou krávu, což vyvolalo obrovské pobouření na sociálních sítích a nařčení z krutosti. 

...

Instalace má upozornit na industrializaci masného a mléčného průmyslu

Kráva plemene friesian-hereford byla zavěšena ke stropu restaurace Etica v Adelaide, aby dle tvrzení majitelů pizzerie Federica a Melissy Pisanelliových upozornila na industrializaci zemědělského průmyslu.

„Mluví se o tom, jak se tento průmysl stal industrializovaným a jak se pohybuje mimo vnímání spotřebitelů,“ řekla Melissa, podle níž je kontroverzní instalace rovněž zaměřena na zpochybnění „idylického pohledu na šťastné krávy na zelených pastvinách.“

„Když se podíváme na takovouhle krávu, je to v rozporu s obvyklými prezentacemi dojnic,“ řekl Federico. Ve svém příspěvku na Facebooku oba majitelé restaurace řekli, že nechtějí nikoho ovlivňovat, zda by lidé měli či neměli konzumovat mléčné výrobky, ale aby jejich zákazníci pochopili, odkud potraviny pocházejí a oni se tak „vědomě rozhodli,“ zda je budou nebo nebudou jíst.

Restaurace ve svém menu nabízí jak maso, tak mléčné výrobky, ale stojí si zatím, že jsou všechny tyto živočišné výrobky získávány eticky. V příspěvku na Facebooku byl popsán i příběh krávy, která byla na strop restaurace zavěšena. Jednalo se o dojnici jménem Schvitzy, které bylo osm let. „Zabili jsme ji u jejího domova. Veškeré její maso bylo zkonzumováno a její kůže zavěšena tady u nás,“ řekli majitelé pizzerie.

Kritici dokonce sepsali petici pro odstranění mrtvé krávy

I přes sdělení, které měla instalace mrtvé krávy mít, se však našlo mnoho kritiků, podle nichž se jedná o naprosto nevhodnou záležitost. Jeden z kritiků dokonce vytvořil petici na Change.org vyzývající restauraci k odstranění „nevysvětlitelné, kruté a šokující“ instalace. Petice doposud nasbírala přes 5 800 podpisů.

Kritici odpovídali i přímo na příspěvek na Facebooku, přičemž jedna osoba majitelům restaurace vzkázala, že konzumace veškerého masa ze Schvitzy je „špatnou výmluvou“ pro odůvodnění smrti krávy.

Další z rozčilených komentátorů obvinil restauraci z toho, že se vůbec nezajímá o etickou otázku, ale namísto toho se jen snaží získat pozornost. Nicméně každá mince má dvě strany a restaurace obdržela spoustu reakcí i od těch, kteří její poslání podporují.

„Proč neukázat to, co zde servírujete. Já jsem vegetarián a neuráží mě to,“ napsal jeden z uživatelů, který instalaci uvítal. Další zase uvedl, že „rozumí tomu,“ čeho se restaurace snaží dosáhnout, protože lidé jsou od procesu zpracování masa a mléčných výrobků tak vzdálení, že vůbec nevědí, jak se maso dostalo na jejich talíř. Restaurace mezitím neuvedla kdy, nebo zda vůbec, má v plánu instalaci odstranit. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek