KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Mrtví teroristé nám nemohou ublížit: Nový britský ministr je proti návratu občanů bojujících v řadách ISIS

Nový britský ministr obrany Gavin Williamson oznámil, že je připraven využít leteckých úderů proti zbývajícím 270 držitelům britského pasu, kteří se přidali k Islámskému státu v Sýrii či Iráku. Podle Williamsona by se „neměl žádnému britskému občanovi, který bojoval za ISIS, povolit v opětovný vstup do Velké Británie.“

...

Nově jmenovaný ministr obrany Gavin Williamson

Z Velké Británie odešlo do Sýrie celkem 800 jedinců, přibližně polovina už se vrátila zpět

„Je to zcela jednoduché. Můj názor je, že mrtvý terorista nám nemůže způsobit žádné škody,“ řekl Williamson v rozhovoru pro Daily Mail. „Nemyslím si, že by někdo z teroristů, ať už pochází z této země nebo odjinud, měl někdy do této země opětovně vstoupit,“ dodal nově jmenovaný ministr.

„Měli bychom udělat vše, co je v našich silách, abychom odstranili tuto hrozbu,“ řekl. Jeho připomínky se týkají hojně diskutované otázky, zda by měli mít britští džihádisté možnost se vrátit do Spojeného království.

Britská organizace Max Hill QC sledující terorismus v říjnu vzbudila rozruch, když navrhla, aby měli mladí lidé, kteří odcestovali do Sýrie nebo Iráku, možnost se vrátit a znovu se integrovat do společnosti. Organizace uvedla, že se jedná o jedince, kteří „naivně“ vstoupili do řad Islámského státu.

Williamsovy připomínky se však zdají být důrazným odmítnutím tohoto argumentu. Odhaduje se, že za Islámský stát v Iráku a Sýrii bojovalo více než 800 občanů Spojeného království, přičemž se přibližně polovina z nich vrátila, 130 lidí bylo zabito a zhruba 270 lidí zůstalo mimo britské hranice.

Počet britských leteckých úderů v Sýrii se tento rok znatelně zvýšil

Zpráva z počátku tohoto roku odhalila, že piloti leteckých jednotek RAF tajně zavraždili několik britských džihádistů v Sýrii a Iráku za pomoci bojových dronů a stíhacích letounů. Jednalo se o militanty, kteří by mohli znamenat nebezpečí pro Velkou Británii.

Britský ministr obrany v rozhovoru odsoudil britské občany, kteří odešli bojovat do zahraničí za teroristickou organizaci, jež „nenávidí vše, co Velká Británie jakožto světový maják demokracie a tolerance zastává spolu se svými hodnotami.“ Williamson řekl, že je správné, že se britské síly pokoušejí vypořádat s touto hrozbou.

„Britské bezpečnostní síly se snaží každým dnem, aby se ti, kteří nám chtějí způsobit škody, nemohli už nikdy vrátit do této země. To je něco, na co jsem neuvěřitelně hrdý,“ uvedl ministr. Ministrovy komentáře přišly poté, co vyšlo najevo, že se počet britských leteckých úderů v Sýrii dramaticky zvýšil, zatímco zbývající britští občané z řad ISIS plánují útoky na britskou půdu. Jen v roce 2017 došlo k 31 úderům britských leteckých jednotek. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek