KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Muslimské bratrstvo ve Švédsku vytváří „paralelní sociální strukturu,“ podporovanou „politickými elitami“

Nově vydaná zpráva švédské vlády varuje, že islámské hnutí Muslimské bratrstvo buduje ve skandinávské zemi „paralelní společnost,“ díky níž by mohlo toto hnutí dosáhnout svých cílů. Hnutí bylo založeno v roce 1826 a klade si za cíl vytvořit politicky organizovanou muslimskou komunitu, díky níž by byl vytvořen celosvětový sunnitský chalífát. 

...

Podle některých odborníků se jedná o „konspirační teorii“

Muslimské bratrstvo je nejspíš největší islamistickou organizací na světě, v minulosti bylo spojeno s hlavními islámskými institucemi včetně Muslimské rady Velké Británie. Organizace byla obviněna z posílení vazeb s radikály, vládami v Bahrajnu, Egyptě, Rusku, Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech byla klasifikována jako teroristická organizace.

Nově zveřejněný dokument ve Švédsku vyvolal velkou polemiku, někteří jej kritizují kvůli tomu, že se jedná o konspirační teorii, která jen zkresluje povědomí o islámu. Zprávu vypracovala švédská vládní organizace MSB (Myndigheten för samhällsskydd och beredskap), která je součástí švédského ministerstva obrany.

Autoři zprávy tvrdí, že se Bratrstvo snaží zvýšit počet praktikujících muslimů ve Švédsku a zároveň podněcovat napětí v rámci sekulární společnosti, aby to vyvolalo větší soudržnost muslimské komunity. Ve zprávě se rovněž píše, že se muslimské hnutí zaměřuje na politické strany, nevládní organizace, akademické instituce a další organizace, do nichž se snaží infiltrovat.

„Islamisté usilují o vybudování paralelní sociální struktury, aby tak narušili hodnoty zbytkové švédské společnosti. V tomto smyslu představují aktivisté z Muslimského bratrstva dlouhodobou výzvu, co se týče sociální soudržnosti země,“ uvádí se ve zprávě.

Podle autorů zprávy se bude situace zhoršovat spolu s migrační krizí

Dokument, jehož editorem je Magnus Norell, tvrdí, že tyto problémy zesílí, pokud budou do země nadále proudit přistěhovalci. „Migrace z Afriky a Středního východu bude pravděpodobně pokračovat i v příštích letech, a to jak ve formě uprchlíků, tak i jejich příbuzných,“ stojí v dokumentu.

„Vhledem k tomu, že si Muslimské bratrstvo klade za cíl zvýšit počet praktikujících muslimů na švédském i evropském území, existuje velká pravděpodobnost, že dojde k „přetahování lana“ mezi majoritní společností a islámskou komunitou,“ uvádějí autoři zprávy.

Ve zprávě se také píše, že ti, kteří kritizují muslimskou komunitu nebo Muslimské bratrstvo, mohou být díky vlivu Bratrstva v politických kruzích ihned označeni za rasisty nebo islamofoby. Zpráva však byla kritizována akademiky i náboženskými odborníky, kteří tvrdí, že se jedná o konspirační teorii. „Autoři zprávy došli k závěru, že je švédský islám homogenním fenoménem a že jsou švédští muslimové vedeni Muslimským bratrstvem,“ uvedla na svém blogu skupina švédských akademiků.

Odborníci tvrdí, že závěry zprávy jdou proti obecně přijímanému výzkumu, který směřuje k závěrům, že je muslimská komunita různorodá a mezi jednotlivými muslimskými skupinami ve skutečnosti panuje konkurence. „Pokud někdo informace podané v naší zprávě nepřijme, nic s tím nenadělám. Ale je to prokázáno,“ hájil závěry zprávy Magnus Norell.


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek