Podle některých odborníků se jedná o „konspirační teorii“

Muslimské bratrstvo je nejspíš největší islamistickou organizací na světě, v minulosti bylo spojeno s hlavními islámskými institucemi včetně Muslimské rady Velké Británie. Organizace byla obviněna z posílení vazeb s radikály, vládami v Bahrajnu, Egyptě, Rusku, Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech byla klasifikována jako teroristická organizace.

Nově zveřejněný dokument ve Švédsku vyvolal velkou polemiku, někteří jej kritizují kvůli tomu, že se jedná o konspirační teorii, která jen zkresluje povědomí o islámu. Zprávu vypracovala švédská vládní organizace MSB (Myndigheten för samhällsskydd och beredskap), která je součástí švédského ministerstva obrany.

Autoři zprávy tvrdí, že se Bratrstvo snaží zvýšit počet praktikujících muslimů ve Švédsku a zároveň podněcovat napětí v rámci sekulární společnosti, aby to vyvolalo větší soudržnost muslimské komunity. Ve zprávě se rovněž píše, že se muslimské hnutí zaměřuje na politické strany, nevládní organizace, akademické instituce a další organizace, do nichž se snaží infiltrovat.

„Islamisté usilují o vybudování paralelní sociální struktury, aby tak narušili hodnoty zbytkové švédské společnosti. V tomto smyslu představují aktivisté z Muslimského bratrstva dlouhodobou výzvu, co se týče sociální soudržnosti země,“ uvádí se ve zprávě.

Podle autorů zprávy se bude situace zhoršovat spolu s migrační krizí

Dokument, jehož editorem je Magnus Norell, tvrdí, že tyto problémy zesílí, pokud budou do země nadále proudit přistěhovalci. „Migrace z Afriky a Středního východu bude pravděpodobně pokračovat i v příštích letech, a to jak ve formě uprchlíků, tak i jejich příbuzných,“ stojí v dokumentu.

„Vhledem k tomu, že si Muslimské bratrstvo klade za cíl zvýšit počet praktikujících muslimů na švédském i evropském území, existuje velká pravděpodobnost, že dojde k „přetahování lana“ mezi majoritní společností a islámskou komunitou,“ uvádějí autoři zprávy.

Ve zprávě se také píše, že ti, kteří kritizují muslimskou komunitu nebo Muslimské bratrstvo, mohou být díky vlivu Bratrstva v politických kruzích ihned označeni za rasisty nebo islamofoby. Zpráva však byla kritizována akademiky i náboženskými odborníky, kteří tvrdí, že se jedná o konspirační teorii. „Autoři zprávy došli k závěru, že je švédský islám homogenním fenoménem a že jsou švédští muslimové vedeni Muslimským bratrstvem,“ uvedla na svém blogu skupina švédských akademiků.

Odborníci tvrdí, že závěry zprávy jdou proti obecně přijímanému výzkumu, který směřuje k závěrům, že je muslimská komunita různorodá a mezi jednotlivými muslimskými skupinami ve skutečnosti panuje konkurence. „Pokud někdo informace podané v naší zprávě nepřijme, nic s tím nenadělám. Ale je to prokázáno,“ hájil závěry zprávy Magnus Norell.


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail