KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Muslimský duchovní vyzval FIFU, aby křesťanským hráčům zakázala oslavná náboženská gesta

Mezinárodní federace fotbalových asociací, kterou většina lidí zná po zkratkou FIFA, obdržela od saúdského duchovního výzvu, aby hráčům křesťanského vyznání zakázala po vstřelení branky dělat křesťanská gesta křižování se.

...

Muslimský duchovní ze Saúdské Arábie Mohammed Alarefe FIFU vyzval, aby do svých pravidel přidala zákaz hráčům poklepat své břicho, hrudník a levé a pravé rameno ve znamení křesťanského žehnání.

Alarefe, který je profesorem Univerzity King Saud v Rijádu, zveřejnil svou kontroverzní výzvu na Twitteru, kde má 17,4 milionu sledujících, nicméně takřka ihned byl zaplaven nesouhlasnými reakcemi. Mnoho lidí Alarefeho upozornilo na skutečnost, že mnoho hráčů po vstřelení branky poklekne na trávník a políbí ho, což je pro změnu symbol muslimské modlitby.

Alarefe na svém Twitteru napsal: „Viděl jsem videozáběry atletů, fotbalistů a dalších sportovců, kteří když zvítězí, pokřižují se, a má otázka tedy zní, zda to FIFA ve svých pravidlech zakazuje.“ K jeho příspěvku se vyjádřili jak křesťané, tak muslimové, při čemž velká většina z nich s ním nesouhlasila a někteří dokonce tvrdili, že Alarefe podněcuje k rozdělení společnosti.

Uživatel Sultan Alhusni například reagoval: „Nemohu lhát. Mohamed Salah a další fotbalisté si po vstřelení branky klekají k modlitbě a nikdo je netrestá. Ponechte sport těm, kteří se jím zabývají.“

Mnoho reakcí bylo také sarkastických. Uživatel s přezdívkou Capitano napsal: „Režim Islámského státu zakazuje, aby se člověk křižoval. Až bude al-Bagdádí zvolen prezidentem FIFY, můžeme žádost tohoto váženého šejka probrat.“


Otázka náboženství ve fotbale však není novým tématem. Španělský klub Real Madrid nedávno oznámil, že dle nové regionální dohody se na oblečení určeném k prodeji v zemích Blízkého východu nebude nacházet tradiční křesťanský kříž, který má klub ve svém oficiálním znaku.

Prodej těchto produktů španělského velkoklubu bude mít na starost maloobchodní skupina ze Spojených arabských emirátů s názvem Marka, která získala exkluzivní práva na „výrobu, distribuci a prodej produktů Real Madrid“ v SAE, Saúdské Arábii, Kataru, Kuvajtu, Bahrajnu a Ománu.

Nicméně místopředseda skupiny Marka Khaled al-Mheiri uvedl, že Real Madrid má pro trh na Blízkém východě dvě verze svého znaku a že Marka z důvodu kulturní citlivosti zvolí pro distribuci v muslimských zemích raději verzi znaku bez křesťanského kříže.

Křesťanský kříž byl tématem novinových článků také ve Velké Británii. V roce 2006 byl skotský brankář Artur Boruc, který v té době chytal za Celtic Glasgow, varován poté, co jeho chování před fanoušky Glasgow Rangers, městského rivala Celticu, vzbudilo stížnosti.

Skotská policie poté vyšetřovala tvrzení, že Boruc rozzuřil sektor domácích fanoušků na začátku druhé půle zápasu, kdy údajně učinil náboženské gesto.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek