Aktivista rozmístil své plakáty v mešitách

Muž vládu vyzval ke změně systému prostřednictvím plakátů umístěných uvnitř mešit v Dammámu na východě země. Odsouzený požádal, aby vláda zrušila přísná pravidla, jejichž prostřednictvím muži ovládají ženy.

Muž se přiznal k tomu, že umístil plakáty v několika mešitách jako součást „osvětové kampaně“. K tomuto kroku se uchýlil poté, co zjistil, že několik jeho ženských příbuzných čelilo nespravedlnosti ze strany své mužské části rodiny.

Policie během výslechu zjistila, že muž vedl i online kampaň, která byla široce sdílena na Twitteru. Kampaň zahrnovala i petici, kterou v září tohoto roku podepsaly tisíce Saúdů. Opatrovnický systém Saúdské Arábie vyžaduje, aby mužský člen rodiny (nejčastěji otec, manžel nebo bratr) mohl udělit ženě oprávnění ke studiu, k cestování, pronajímání bytu, podstoupení lékařského ošetření nebo povolení k sňatku.

Saúdským ženám není povoleno řídit

Doklad o souhlasu mužského opatrovníka vyžadují i mnozí zaměstnavatelé, aby ženě vůbec mohli dát práci. Podle aktivistů za práva že musí být ženy, které jsou ve výkonu trestu, propuštěny pouze v případě, že si je jejich opatrovník vyzvedne. Pokud se tak nestane, ženy ve vězení zůstanou.

Saúdské království má, co se týče žen, jedny z nejpřísnějších omezení na světě. Začátkem tohoto měsíce byla saúdská žena zatčena za to, že vyšla do ulic Rijádu bez šátku a tradičního pláště. Saúdská Arábie je rovněž jedinou zemí světa, kde ženy nesmějí řídit.

Proti tomuto pravidlu se v listopadu vyslovil princ Al-Valíd bin Talál, ale u ostatních vůdců státu s návrhem neuspěl. Podle náměstka korunního prince Mohammeda bin Salmána „není země připravena“ na to, aby tuto možnost ženám dala.


Autor: ElS

Zdroj: The Telegraph

Foto: Faisal Nasser / Reuters