KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Na Novém Zélandu učinili posvátnou horu svéprávnou

Posvátná hora Mount Taranaki z Nového Zélandu bude mít po nejnovějším rozhodnutí místních maorských kmenů stejná zákonná práva jako lidská bytost. Hora se tak stala už třetím přírodním jevem, který získal svéprávnost. 

...

Taranaki se stala turistickou senzací

Novozélandská vláda spolu s osmi maorskými kmeny bude opatrovat posvátnou horu na západním pobřeží Severního ostrova. Zdejší kmeny vnímají horu jako svého předka či člena „rodiny“, a proto chtějí, aby měla hora jako taková svá práva.

Nový právní status hory znamená, že pokud ji někdo nějakým způsobem poškodí, bude to stejné, jako by poškodil celý kmen. Taranaki se tak stane „osobou s vlastními právy“, podobně jako řeka Whanganui, jíž byl tento status udělen počátkem roku.

Nový právní status nabízí podle novozélandské vlády nejlepší možnou ochranu pro horu, která se stává čím dál tím oblíbenější turistickou atrakcí poté, co firma Lonely Planet vydávající cestovní průvodce označila v loňském roce Taranaki za druhé nejlepší místo k návštěvě z celého světa.

Maorské kmeny se spolu s horami a řekami považují za rovnocennou součást vesmíru

„Jakožto obyvatel New Plymouthu jsem vyrostl poblíž hory, proto mám obzvláště radost z udělení právní ochrany a statusu právnické osoby této hoře," uvedl ministr Andrew Little, který měl jednání o hoře sopečného původu na starosti.

„Tyto dohody jsou důležitým mezníkem v rámci napravování dřívějších křivd, jelikož kmen Taranaki zažil opravdu špatné chování ze strany království v 19. století,“ řekl ministr. Hlavní vyjednavač za kmen Taranaki iwi Jamie Tuuta uvedl, že je nová dohoda pro maorský lid opravdu významná.

Gerrard Albert, který byl vyjednavačem pro uznání titulu právnické osoby řece Whanganui počátkem tohoto roku uvedl, že se všechny maorské kmeny považují za součást vesmíru společně s horami, řekami i moři. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek