KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Na seznam ohrožených živočišných druhů nově přibudou žirafy či papoušek žako

Nová zpráva uvádí, že mezi kriticky ohrožené druhy zvířat už patří i žirafy či papoušek šedý (žako). Jen za poslední tři desetiletí se populace žiraf snížila o 40 %, ghanská populace papoušků šedých pak od roku 1991 klesla o alarmujících 99 %. Ochránci přírody bijí na poplach, na Červený seznam stále přibývají nové druhy. 

...

Zvířatům ubývá přirozené prostředí, umírají i kvůli obchodu

Žirafy byly na celosvětovém Červeném seznamu nově klasifikovány jako „náchylné k vyhynutí“. Za jejich úbytkem stojí především ztráta jejich přirozeného prostředí, které podléhá zemědělství i průmyslovému rozvoji. Žirafy jsou rovněž ilegálně loveny pro maso a trofeje.

Populace těchto úchvatných savců, kteří byli dříve klasifikováni jako „neohrožení“ se v Africe snížila z 151 702 až 163 452 kusů v roce 1985 na 97 562 kusů v roce 2015. To papoušek žako, který je rovněž obyvatelem Afriky, byl dříve naprosto běžnou součástí africké přírody. Jenže v letech 1975 - 2013 bylo z volné přírody vytrženo až 3,2 milionu kusů. V místech, kde se v roce 1991 nacházelo kolem 700 - 1 200 těchto papoušků, jich dnes najdeme méně než 10.

Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) stojí za vymizením papoušků jejich vysoká inteligence, díky které jsou oblíbenými domácími mazlíčky a tím i terčem obchodníků. Ale stejně jako žiraf může za jejich úbytek i ztráta přirozeného životního prostředí.


Na Červeném seznamu je celkem 85 604 živočišných druhů

Během aktualizace Červeného seznamu na něj bylo přidáno dalších 700 ptačích druhů. Z toho více než 1 druhu z 10 hrozí, že zanikne. Obchod s papoušky byl na základě Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zakázán, ale podle profesora ekologie Stuarta Marsdena z Manchesterské univerzity to není konečné řešení.

Spolupředseda IUCN Julian Fennessy uvedl, že lidé mají díky médiím dojem, že například žiraf musí být hodně. „Vidí je v televizních pořadech, v safari i v zoologických zahradách, ale neuvědomují si, že těmto majestátním zvířatům hrozí tichý zánik,“ řekl Fennessy. „Tato aktualizace Červeného seznamu nám ukazuje, že je rozsah globální živočišné krize ještě větší, než jsme si mysleli,“ dodal.

Seznam obsahuje v současné době celkem 85 604 živočišných druhů, z toho 24 307 je klasifikováno jako kriticky ohrožené druhy, ohrožené druhy nebo druhy náchylné k vyhynutí.


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek