KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Na středomořské uprchlické cestě přibývá tragédií

Jenom za poslední týden ve středomořských vlnách zahynulo více než 240 uprchlíků. Podle úřadů ale výpovědi těch, kteří přežili, naznačují, že rozsah tragédie je s největší pravděpodobností ještě mnohem větší.

...

Rušno je na italské i řecké trase

I přes zhoršující se počasí, které ve Středomoří aktuálně s blížící se zimou panuje, intenzivně pokračují cesty migrantů z Libye. Například v uplynulých pěti dnech bylo z vratkých a přeplněných člunů zachráněno více než 3200 lidí. Je to více než kupříkladu za celý loňský listopad.

Agentura pro uprchlíky při OSN (UNHCR) informovala, že po pondělním potopení jednoho z pašeráckých člunů 15 zachráněných uvedlo, že asi 135 dalších lidí se při této havárii utopilo nebo ztratilo.

Dalších přibližně 95 lidí zahynulo při úterním potopení jiného člunu. Z obou havárií se ale našlo pouhých devět těl mrtvých uprchlíků. Zbytek zmizel v hlubinách Středozemního moře.

Italská pobřežní stráž oznámila, že tuto středu při pěti samostatných záchranných operacích z moře zachránila celkem 580 lidí.

K tragédiím nedochází ale jen na nebezpečné trase mezi Libyí a Itálií. Poblíž řeckého pobřeží byla ve středu nalezena těla čtyř mladých migrantů. Řečtí záchranáři u ostrova Thassos objevili člun s 19 lidmi na palubě, z nichž čtyři zemřeli pravděpodobně na podchlazení.

Čtěte také: Britská novinářka na Sicílii: „Brutální pravdou je, že sem nepřiplouvají žádní skuteční uprchlíci“

Obětí bude zřejmě mnohem více

Zachránění z pondělního potopeného člunu pocházejí převážně ze subsaharské Afriky a v sicilském přístavu promluvili o své anabázi. V neděli večer jich z Libye vyplulo 150. „To znamená, že asi 135 se jich ztratilo,“ řekl pro agenturu AFP mluvčí UNHCR Iosta Ibba.

„Jejich chatrný člun začal krátce po vyplutí nabírat vodu. Poté se převrátil a všech 150 pasažérů skončilo v moři. Zachránilo se jen 15 lidí, kterým se podařilo zachytit plovoucího zbytku lodi,“ doplnil mluvčí. „Po několika hodinách k nim dorazili záchranáři.“

Podle agentury UNHCR již počet mrtvých migrantů na středomořských trasách v letošním roce dosáhl alarmujícího čísla 4500. Podle maltské charitativní organizace MOAS je ale tento počet ve skutečnosti určitě ještě o dost vyšší, protože „je vysoce pravděpodobné, že mnoho lodí zmizelo i s uprchlíky beze stopy a katastrofu nikdo nepřežil a nemohl tak o ní podat svědectví.“


Autor: jil

Zdroj: The Local

Foto: Andreas Solaro / AFP

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek