Syrská observatoř pro lidská práva, která sídlí ve Velké Británii, informovala, že útoky stíhacích letounů patřících Rusku nebo syrské vládě na město Khan Sheikhoun, způsobily udušení několika desítek lidí.

Místní opoziční aktivisté a zpravodajské servery zveřejnili fotografie lidí, kteří podle nich zemřeli zadušením. Syrská vláda použití chemických zbraní stejně jako mnohdy v minulosti rezolutně odmítla.


Nicméně vyšetřování, které minulý rok v říjnu provedly OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní, ukázalo, že vládní síly použily chlór jako zbraň, a to nejméně 3krát mezi lety 2014 a 2015. Vyšetřování dále odhalilo, že bojovníci Islámského státu používali zpuchýřující bojovou látku yperit.


K úternímu útoku a obětem se ve středu po obviněních, že útok provedly letouny ruského letectva, vyjádřilo ruské ministerstvo obrany. Podle jeho informací mělo dojít k otravě sarinem kvůli úniku chemikálií ze skladu chemických zbraní rebelů, který měl být zasažen právě zmiňovaným náletem. Podle vyjádření ministerstva šlo o útok syrské vlády.

Syrská observatoř pro lidská práva citovala lékařské zdroje ve městě Khan Sheikhoun, které uváděly, že lidé zasaženi úterním útokem vykazovali symptomy jako mdloby, zvracení a pěna u úst. Poslední oficiální čísla hovoří o více než 70 (mezi 72 a 74; pozn. red.) obětech, některé zdroje však uvádějí až 100 mrtvých. Mezi oběti údajně patřili většinou civilisté a také nejméně 20 dětí.


Stanice Al-Džazíra na svém Twitteru zveřejnila video pořízené v Khan Sheikhounu krátce po útoku, které mimo jiné zobrazuje osoby zasažené sarinem. Upozorňujeme, že záběry mohou být pro někoho přinejmenším zneklidňující a jeho sledování provádíte na vlastní zodpovědnost:

Pro-opozičně orientované zpravodajské médium Idlib Media Center (EMC) zveřejnilo velké množství fotografií lidí podstupujících léčbu a také snímky patrně zobrazující těla nejméně 7 dětí naložených v zadní části pickupu. Bezprostředně ověřit pravost fotografií nebylo možné.

Guvernorát Idlib, kde se letecké útoky odehrály, je z velké části pod kontrolou aliance povstaleckých frakcí a džihádistické skupiny Tahrir al-Sham, která je napojena na Al-Káidu.

Tato oblast je pravidelně terčem leteckých útoků jak syrské vlády a jejího spojence Ruska, tak mnohonárodní koalice proti Islámskému státu vedené Spojenými státy.


Autor: VoZ

Zdroj: DailyMail