KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Nákladní loď narazila u Japonska do amerického torpédoborce, 7 námořníků nezvěstných

Záchranáři prohledávají vody nedaleko Japonska i prostory poškozeného torpédoborce USS Fitzgerald a pátrají po 7 amerických námořnících, kteří jsou nezvěstní od sobotní noční kolize s 29 000 tun vážící filipínskou obchodní lodí ve vzdálenosti 56 námořních mil od japonského pobřeží.

...

Torpédoborec USS Fitzgerald, který nese řízené rakety dlouhého doletu, utrpěl vážné poškození poté, co do něj ve 2:30 minut místního času narazila čtyřikrát větší filipínská loď ACX Crystal.

Vzdušné snímky pořízené po východu slunce ukázaly spoušť, kterou na exteriéru 9000tunové lodě v hodnotě 35,2 miliard korun pod velením kapitána Bryce Bensona havárie zanechala.Rozsah poškození struktur torpédoborce nad hladinou.


Členové americké armády a japonské námořní obrany odnášejí jednoho ze zraněných amerických námořníků.

Mluvčí japonské pobřežní stráže Jošihito Nakamura oznámil, že záchranáři intenzivně pátrají po sedmici námořníků, kteří byli zřejmě při nárazu odhozeni přes palubu do moře, nebo jsou uvězněni v poškozených sekcích torpédoborce. Dvě sekce ubikací pro posádku a jedna technická sekce byly zaplaveny.

Tři členové posádky včetně kapitána Bensona byli z paluby evakuováni do nemocnice na pevnině se zraněními – kapitán je podle posledních informací ve stabilizovaném stavu.


Letecké snímky pořízené po východu slunce ukázaly, jak vážná poškození torpédoborec v hodnotě více než 35 miliard korun utrpěl.

„Byl to opravdový boj posádky o udržení lodě nad hladinou. Naše obavy nyní směřují k 7 pohřešovaným a 2 evakuovaným námořníkům. Když jsme se o incidentu dozvěděli, šlo nám v první řadě o bezpečí plavidla a jeho posádky,“ řekl mediím námořní mluvčí.

Většina z více než 200 námořníků na palubě plavidla amerického námořnictva v době nárazu spala ve svých kajutách, přičemž některé z nich byly podle všeho rovněž zaplaveny.Poškození, které při nárazu utrpěla obchodní loď ACX Crystal, jež je čtyřikrát větší než americký torpédoborec.

Při plné síle má USS Fitzgerald – 154 dlouhý torpédoborec třídy Aegis s váhou 8,315 tun – posádku 331 námořníků.

Není jasné, jak rychle torpédoborec plul, když s obchodní lodí kolidoval. Oblast, kde k havárii došlo, je podle člena pobřežní stráže Yutaky Saita z pohledu námořní dopravy velmi frekventovaná.


Ke kolizi obou plavidel došlo 56 mil (103 kilometrů) od japonského pobřeží; foto: Daily Mail

7. flotila amerického námořnictvo, pod níž USS Fitzgerald spadá, oznámila, že loď se nyní svépomocí vrátí do svého domovského přístavu Yokosuka. Doprovázet by jí měl další torpédoborec USS Dewey a dvě další plavidla námořnictva, která byla pro tuto operaci vyčleněna. V pohotovosti zůstávají také námořní letouny.


Současný kapitán torpédoborce USS Fitzgerald Bryce Benson, který byl sám při havárii zraněn.

Loď ACX Crystal, která je 222,6 metru dlouhá a váží 29 060 tun, je nyní na cestě do Tokia. Při nárazu utrpěla pouze povrchová poškození a nikdo z posádky nebyl zraněn.

Naproti tomu poškození torpédoborce je velmi vážné – plavidlo utrpělo kritické poškození na strukturách na pravoboku i na trupu pod vodní hladinou.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek