KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Nález zlaté mince může objasnit masakr ve Švédsku v 5. století

Objev zlatých prstenů a mincí na jednom ze švédských ostrovů pomáhá odkrýt historické nejasnosti a mohl by odhalit motiv masakru, ke kterému zde došlo v 5. století.

...

Archeologové hovoří o „nálezu roku“

Tým archeologů prozkoumává naleziště v Sandby Borg na ostrově Öland u jihovýchodního pobřeží Švédska a nejnovější objev označil za „nález roku“.

Archeoložky Clara Alfsdotterová a Sophie Vallulvová před týdnem ukázaly dva prsteny a minci, které potvrzují teorii, že obyvatelé ostrova byli v úzkém kontaktu s Římskou říší. Poblíž těchto zlatých věcí se našly střepy z římských nádob.

Nalezená mince byla vyrobena na počest západořímského císaře Valentiniána III., který vládl v letech 425 až 455. Na minci je vyobrazen císař s nohou položenou na hlavě barbara, což je běžný motiv mincí z tohoto období.

Velmi zajímavé jsou i zmíněné prsteny. Kvůli jejich velikosti archeologové soudí, že patřily ženě. Přitom však ani jedna z mnoha koster nalezených v této oblasti není ženská.

„Našly jsme zde již dříve řadu zajímavých předmětů, ale dosud ne poklad takové hodnoty,“ řekla vedoucí týmu Helena Victorová. „Je vždy vzrušující, když najdete zlato – ten den si velmi dobře zapamatujete. Pro nás je to rovněž důležité pro získání nových poznatků o této lokalitě. Vypadá to, že měla významnou úlohu. Možná to bylo sídlo náčelníka nebo místního vládce.“


Nepohřbené kostry naznačují velké krveprolití

Podle Victorové je Sandy Borg pro archeology magickým místem kvůli velkému množství koster, které se zde našly, a předpokládá se, že se jedná o oběti masakru z 5. století. „Těla tam zůstala ležet nepohřbená a pro nás to je jako událost zamrzlá v čase,“ vysvětlila Victorová.

„Nejnovější objev by nám mohl pomoci vysvětlit, proč k tomuto masakru došlo. Možná to bylo kvůli tomu, že tito lidé vlastnili hodně zlata a cenností. Archeologie se zabývá zjišťováním informací o lidech ve velmi dlouhodobé perspektivě. Proto můžeme porovnávat tyto objevy s násilnostmi, ke kterým dochází v dnešní době a například to využít k úvahám, proč jsou lidé stále tak agresivní a nenávistní,“ dodala Victorová.

Nalezené prsteny a mince budou nyní odborníky vyčištěny a ošetřeny a spolu s objevy z minulých vykopávek na Ölandu vystavené v muzejní expozici. Archeologové i nadále pokračují v průzkumu lokality, ale podle Victorové je jen malá pravděpodobnost, že ještě narazí na nějaké zlaté předměty.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek