KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Napětí na Korejském poloostrově stoupá: Čína nedovolí válku na svém prahu

Peking se nechal slyšet, že nikdy nedovolí, aby na jeho prahu došlo k válce či jakémukoliv chaosu poté, co nad regionem prolétly dva americké bombardéry B-1B k nimž se připojily stíhačky Jižní Koreje a Japonska. Prohlášení ve čtvrtek učinil mluvčí čínského ministra obrany Ren Guiqiang.

...

Korejský poloostrov by měl být podle Číny denuklearizován

Celkem šest amerických bojových letounů (dva bombardéry B-1B a čtyři bojové letouny F-35B) uspořádalo ve čtvrtek společnou leteckou operaci s japonským stíhačkami F-15. Letka létala v blízkosti ostrova Kjúšú jižně od Korejského poloostrova.

Americké bojové letouny následně provedly společnou operaci i s jihokorejskými stíhačkami F-15 nad Jižní Koreou včetně cvičení v oblasti Pilseungu ve východní provincii Gangwon. Tyto manévry přicházejí jen dva dny poté, co Severní Korea vyslala svou balistickou střelu Hwasong-12 přes sever Japonska.

Mluvčí čínského ministerstva obrany Ren Guiqiang dnes zopakoval postoj Číny k celé situaci s tím, že by severokorejská krize měla být vyřešena prostřednictvím dialogu a že by měl být celý Korejský poloostrov denuklearizován.

I Rusko tvrdí, že co se týče krize na Korejském poloostrově, neexistuje žádné vojenské řešení. Na nejnovějším zasedání Rady bezpečnosti OSN zástupce Ruska Vasily Nebenzya zopakoval iniciativu „dvojího zmrazení“ a doporučil, aby Pchjongjang zastavil všechny své jaderné a raketové testy, zatímco by USA a Jižní Korea měly snížit svou vojenskou přítomnost v regionu.

Čína kritizuje nečinnost mezinárodního společenství

Čínské ministerstvo zahraničí mezitím vyjádřilo znepokojení, když uvedlo, že je korejská krize velice vážnou záležitostí a nikoliv pouze „počítačovou hrou.“ Mluvčí ministerstva Hua Chunying také řekl, že je kladen velice malý tlak bez dodatečných opatření na to, aby se Pchjongjang vzdal svých provokací.

„Jsou hlasití, pokud jde o sankce, ale už ne tolik v podpoře úsilí ohledně mírového jednání. Nechtějí mít nic společného se zodpovědností,“ řekl Hua na adresu členů OSN.

OSN po testu severokorejské rakety vyzvala Pchjongjang, aby okamžitě zastavil své aktivity, které jsou „nejen hrozbou pro region, ale pro všechny členské země OSN.“ Americký prezident Donald Trump v úterý po startu rakety uvedl, že jsou na stole „všechny možnosti“ a že „mluvit neznamená odpovídat.“

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek