KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Naše limity jsou vyčerpané.“ Řekové přestávají brát zpět uprchlíky

Řecko již nadále odmítá přijímat zpět uprchlíky z dalších evropských zemí na základě kontroverzních Dublinských dohod, protože kapacity na jejich umístění jsou již na pokraji kolapsu. Informaci o přeplněných kapacitách prohlásil v interview řecký ministr pro migraci.

...

„Hlavní část zátěže ať nese Německo“

Evropská komise tlačí na Řecko, aby si v souladu s dohodami z Dublinu, ke kterým Řecko přistoupilo v roce 2011, vzalo zpět uprchlíky, kteří přes něj pronikli do dalších evropských zemí.

„Řecko nese na bedrech těžké břemeno,“ prohlásil ministr pro migraci Ioannis Mouzalas v rozhovoru pro německý list Spiegel.

„Přijali jsme 60 000 uprchlíků a obnovení Dublinských dohod považujeme za chybu, která Řecku výrazně přitížila,“ řekl ministr a dodal, že Německo jakožto hlavní cíl většiny uprchlíků by „mělo být zemí, která nese velkou část této zátěže.“

Podle zmíněných Dublinských dohod by evropský stát, skrz který uprchlíci poprvé vstoupí na území Evropské unie, měl odebrat jejich otisky a zaregistrovat je, aby se tím získaly nezvratné důkazy a doklady o jejich vstupu do EU. 

To se nicméně Řecku kvůli velkému návalu migrantů, kteří zemí pouze procházeli a z přijímacích center často prchali bez registrace, nepodařilo. Nyní by tedy všichni migranti, kdo Řeckem prošli, ale nebyli zde registrováni, měli být dle Dublinských dohod správně deportování z celé Evropy zpět. Řečtí představitelé nicméně takový postup rezolutně odmítají, neboť by podle svých slov přichod dalších tisíců migrantů již nezvládli.

Hrozí, že se uprchlíci začnou v nových zemích skrývat

Některé skupiny na ochranu lidských práv však varují, že vracení uprchlíků z dalších zemí Evropské unie zpět do Řecka podle dohod může způsobit, že uprchlíci se začnou v západoevropských zemích skrývat, aby se kvůli rodinným vazbám nebo naději na zdejší úspěšný život vyhnuli deportacím. Uplatňování dohod taktéž dále zvýší tlak na již tak přetížená řecká uprchlická zařízení.

Na otázku, jestli se chce Řecko vyhnout plnění Dublinských dohod, Mouzalas odpověděl kladně a dodal: „Chci, aby Němci pochopili, že to není z politických a ideologických důvodů, nebo kvůli tomu, že bychom si nevážili německé pomoci.“

„Řecko zkrátka nemá sílu vyrovnat se s dalším přílivem uprchlíků,“ řekl Mouzalas. Podle něj je v současné době Řecko schopné udělat symbolické gesto a vzít zpět několik uprchlíků, aby tím ukázalo, že není proti Dublinským dohodám, ale již „naráží na své limity.“

Řecký ministr opakovaně zdůraznil, že není v silách jeho země tyto uprchlíky přijmout a apeloval přitom na „zdravý evropský rozum“.


Autor: jil

Zdroj: Der Spiegel

Foto: © Alkis Konstantinidis / Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek