KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

NATO odsoudilo ruské narušení tureckého vzdušného prostoru

Spojené státy a NATO v pondělí odsoudily vstup ruské stíhačky do tureckého vzdušného prostoru. Ankara ohlásila dvě narušení svého vzdušného prostoru v uplynulých dvou dnech a je připravena na to reagovat. Roste tak riziko přímé konfrontace dvou bývalých protivníků z dob studené války.
...

NATO požaduje okamžité vysvětlení

V Bruselu proběhlo mimořádné zasedání zástupců všech 28 členských států NATO. Konalo se v reakci na sobotní překročení tureckých hranic se Sýrií ruskou stíhačkou, což generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nazval „nepřípustným narušením tureckého vzdušného prostoru“.

Zástupce tureckého ministerstva zahraničí oznámil, že v neděli narušilo turecký vzdušný prostor další ruské letadlo a Ankara si předvolala ruského velvyslance.

Již bezprostředně po prvním incidentu členové NATO „důrazně protestovali“ a „odsoudili“ vpád na turecké území a tím i do území NATO. „Spojenci též upozorňují na extrémní nebezpečí tohoto nezodpovědného chování. Vyzývají Ruskou federaci, aby toho zanechala a okamžitě vysvětlila toto narušování,“ zveřejnilo NATO v prohlášení po svém zasedání.

Bílý dům vyzval Rusko, aby přestalo s provokacemi a americký ministr zahraničí John Kerry oznámil, že má obavy ze stupňování syrského konfliktu. „Kdyby Turecko odpovědělo, došlo by k sestřelení, a to jsou přesně situace, před kterými jsme varovali,“ řekl Kerry během své návštěvy Chile.

Ruské ministerstvo obrany v pondělí prohlásilo, že stíhačka SU-30 vstoupila v sobotu podél hranice se Sýrií „na několik sekund“ do tureckého vzdušného prostoru. Došlo k tomu údajně kvůli špatnému počasí. Na následný nedělní podobný incident Rusko oficiálně nereagovalo.

Moskva minulý týden nečekaně zahájila letecké útoky v Sýrii a zvýšila tak riziko náhodného střetu mezi ruskými a západními silami na nejvyšší úroveň od studené války.

Poprvé od konce druhé světové války provádějí ruská letadla a vzdušné síly Spojených států a jejich spojenců bojové mise ve stejné zemi. Moskva se navíc opakovaně zaměřila na povstalce vycvičené a vyzbrojené Spojenými státy. NATO proto vyzvalo Rusko, aby ukončilo letecké útoky na syrskou opozici a civilisty. Rusko se brání, že se zaměřuje výhradně na Islámský stát a další islamisty.

Turecké stíhačky v pohotovosti

Turecko je členskou zemí NATO s druhou největší armádou v rámci aliance. Turecké ministerstvo zahraničí oznámilo, že dvě stíhačky F-16 dostaly rozkaz vzlétnout po sobotním ruském narušení vzdušného prostoru.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu řekl, že mu Rusko oznámilo, že narušení byla „chyba“, která by se neměla opakovat. „Turecké zákony se vztahují na všechna letadla, a to syrská, ruská i všechna další ... Patřičné kroky budou použity proti každému, kdo naruší tureckou hranici, dokonce i kdyby to byl pták," řekl pro tureckou televizní stanici HaberTurk. „Ze strany Ruska, které dlouho odmítalo zahraniční intervence v Sýrii a blokovalo rezoluce Rady bezpečnosti OSN, je to rozporuplný krok, který krizi eskaluje.“

Případná konfrontace

Mluvčí Bílého domu John Earnest řekl, že nevidí ani náznak toho, že by Rusko měnilo svoji strategii a začalo se soustředit na boj s Islámským státem.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jejich letadla v pondělí uskutečnila 15 bojových letů nad Sýrií, zaútočila na 10 cílů Islámského státu a v provincii Homs zničila asi 20 jejich tanků.

Jeden z izraelských armádních důstojníků řekl, že představitelé ruské armády v úterý navštíví Izrael, aby jednali o eliminaci rizika nechtěné srážky v Sýrii. Izrael během čtyřleté občanské války v Sýrii několikrát zaútočil na syrské ozbrojené síly a pozice libanonských bojovníků Hizballáhu.

Riziko konfrontace přichází v době, kdy jsou vztahy mezi Ruskem a Západem nejhorší od konce studené války. Kvůli ruskému zapojení do krize na Ukrajině uvalily Spojené státy a Evropská unie na Rusko finanční sankce. NATO v tomto roce opakovaně obvinilo Rusko z narušování vzdušného prostoru členských států aliance.

Během své návštěvy Španělska přirovnal americký ministr obrany Ashton Carter snahy Moskvy pomoci Asadovi k uvazování se k potápějící lodi. „Vojenskými akcemi v Sýrii proti umírněným skupinám Rusko stupňuje občanskou válku,“ řekl Carter.

Více než 40 syrských povstaleckých skupin, které jsou vyzbrojené převážně arabskými státy a bojují proti Asadovi, vyzvalo regionální státy, aby uzavřely alianci proti Rusku a Asadově dalšímu velkému zahraničnímu spojenci – Íránu.

„Je potřebná regionální spolupráce v boji proti rusko-íránské alianci okupující Sýrii. Ta cílí na civilisty způsobem, který připomíná politiku spálené země, kterou Rusko praktikovalo ve svých minulých válkách,“ oznámili povstalci ve svém prohlášení.

Jedním z největších Asadových regionálních nepřátel je i Turecko. Prezident Tayyip Erdogan uvedl, že ruská pomoc syrskému vůdci byla „vážnou chybou“. „Asad se dopouští státního terorismu a bohužel vidíte, že Rusko a Írán ho brání,“ řekl Erdogan pro list Hurriyet.

Autor: jil

Zdroj: Yahoo News, BBC

Foto: Utenriksdepartementet UD, CC BY-ND 2.0

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek