KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Návštěvníci Osvětimi pod palbou kritiky za pořizování „neuvěřitelně necitlivých“ fotek

Židovské skupiny a zástupci rodin přeživších holokaustu se rozhodly nahlas ozvat proti „neuvěřitelně necitlivým“ selfie snímkům, které si v bývalém nacistickém vyhlazovacím táboře, kde podle odhadů bylo zavražděno 1,1 milionu osob, běžně pořizují turisté z celého světa. Nechybí mezi nimi ani Češi nebo Slováci.

...

Fotografie, které se objevily a objevují na sociálních sítích, mnohdy zobrazují smějící se návštěvníky, kteří pózují před některou z dominant polského muzea Auschwitz-Birkenau, které je pochmurnou připomínkou holokaustu a místem, jež má uctívat památku těch, kteří zde v minulosti trpěli či přišli o život.

Snímky usmívajících se turistů a jejich titulky, pod kterými jsou vkládány na sociální sítě, však ukazují, že podstata a poselství Osvětimi již možná zcela vyprchaly a lidé sem jezdí spíš pro „lajky“ a aby se mohli pochlubit, že cestují na všechny ty „cool“ místa. Muzeum v Osvětimi, které je zařazeno i na seznam UNESCO, loni navštívily dva miliony lidí.

Na nemístné snímky nejen z Osvětimi se snaží upozorňovat instagramový účet „hownottoremember“ (v překladu: jak nevzpomínat; pozn. red.), jehož snímky rozesmátých britských turistů tento týden vyvolaly šok a velkou diskuzi u britské veřejnosti poté, co se tématem začaly zabývat všechna hlavní media v Británii. Skrz hashtagy novináři zjistili, že turistů, kteří si lehají na koleje, po kterých jezdily židovské transporty nebo s úsměvem zvedají palec u plynových komor, je mnohem víc, než kolik jich lze nalézt na zmíněném instagramovém účtu.

Účet ve svém popisu vysvětluje, že jde o „fotografie, které neměly být pořízeny“ a „snímky nerespektující památku lidí, kteří byli během druhé světové války zavražděni nacisty“. Kromě snímků z Osvětimi (které převažují) se zde objevují i nevhodné fotografie a selfies z bývalého koncentračního tábora Majdanek, Mauthausen nebo z Památníku holokaustu v Berlíně.

Jedna z fotografií, která je nyní v Británii skloňována nejčastěji, například zobrazuje britskou dívku v trendy póze se zvednutou nohou, jak si pořizuje selfie se stovkami kusů obuvi, které byly odebrány židovským dětem z transportů před tím, než je nacisté zavraždili.


Další britský muž nedávno zveřejnil fotografii z Osvětimi, na které stojí vedle trojpatrových postelí, na kterých se musely vedle sebe tísnit desítky hladovějících vězňů. Jeho reakce? Zvednutý palec a úsměv na rtech.


Někteří jiní návštěvníci pro změnu využívají zátiší Osvětimi (například ostnatý drát, který celý tábor obehnával a byl pod proudem, nebo nádvoří mezi Bloky 10 a 11, kde byli vězni stavěni ke zdi a popravováni) k tomu, aby se pochlubili svým outfitem.Slavným se stal také tento britský mladík, který návštěvu Osvětimi označil za nasávání zdejší „kultury“. Jeho instagramový účet, na který tuto fotku z polského muzea nahrál, již neexistuje:

Photo: @sam.long24 Original caption: 'Getting a bit of culture before the Stag Do Starts #auschwitz #birkenau #worldwar2'
Příspěvek sdílený How Not To Remember (@hownottoremember),

K fotografiím už se vyjádřila například Lilian Blacková z Holocaust Survivors Friendship Association (HSFA), jejíž otec byl nacisty deportován do Osvětimi a následně do Bergen-Belsenu. Holokaust nakonec přežil, ale přišel díky němu o celou svou rodinu.

Podle jeho dcery jsou snímky „hluboce bolestivé“ a „velmi zraňující“.

„Lidé by se měli zamyslet nad tím, kde se nacházejí a zkusit si představit, jak to tam asi vypadalo v době, kdy v těchto táborech docházelo k vraždám a genocidě. Zamyslete se nad těmi tisícovkami mrtvých, vyzáblých těl, které ležely tam, kde nyní stojíte,“ vyzvala návštěvníky muzea.

„Pro lidi jako jsem já, kteří na těchto či podobných místech přišli o své prarodiče, tety a další členy rodiny, je toto velmi urážlivé. Můj otec a jeho rodina tou branou projeli v dobytčáku. Měl to štěstí, že přežil, ale jeho rodina nikoliv.“

„Myslím si, že lidé, kteří si pořizují tyto snímky, by se měli zastavit a zamyslet se nad sebou a nad tím, kde jsou a co se tam stalo. Je to pro mě neuvěřitelné,“ vysvětlila svůj postoj Blacková

Podle viceprezidentky Board of Deputies of British Jews Marie van der Zylové jsou „selfie snímky neuvěřitelně necitlivé.“

„Pokud by se tito lidé nejprve pokusili pochopit absolutní hrůzu Auschwitz, možná by si postování dvakrát rozmysleli.“

Není ale rozhodně na místě házet veškerou hanbu pouze na britské turisty. Instagramový účet hownottoremember shromažďuje nejapné snímky všech návštěvníků, a tak se na něm lze dopátrat podobných snímků, jejichž autory jsou i čeští turisté.

Photo by @davidkuca Auschwitz I Original caption 'B L O K 6 #auschwitz'
Příspěvek sdílený How Not To Remember (@hownottoremember),

Jedna turistka z Indonésie se zase rozhodla, že když už je v Osvětimi, měla by si pořídit selfie s urnou plnou lidského popela:

Když vám běhá mráz po zádech, máte taky chuť se usmívat od ucha k uchu a zvedat samou radostí ruce nad hlavu? Turista Ervin Irawan, který na Instagramu vystupuje pod přezdívkou @wekwang, podle svých fotek z návštěvy Osvětimi reaguje přesně takto:

Photo by: @wekwang Original caption: '#goosebumps #auschwitz #birkenau'
Příspěvek sdílený How Not To Remember (@hownottoremember),

A kde jinde si udělat zamilovanou fotku se svým partnerem, než u nechvalně proslavených kolejí, po nichž do Osvětimi přijížděly transporty deportovaných židů:

Photo by @wivush Auschwitz II-Birkenau Original caption: '#auschwitz in #poland with my love'
Příspěvek sdílený How Not To Remember (@hownottoremember),

I do Mauthausenu se samozřejmě jezdí jen s úsměvem:

Photo @molnar5458 Original caption: '#koncentraciostabor#mauthausen#nagyonhideg#demegerte#'
Příspěvek sdílený How Not To Remember (@hownottoremember),

Nechybí ani snímky od slovenských turistů:

A někteří turisté se na rozdíl od ostatních skutečně rozhodli ke svým fotkám upřímně napsat, co si o návštěvě Osvětimi myslí. Muž vystupující pod přezdívkou @sznek_kill_you svou návštěvu muzea uctívajícího oběti holocaustu okomentoval slovy „Some old shit“:

Photo by @sznek_kill_you - Auschwitz II-Birkenau. Original caption: 'Some old shit. #birkenau #auschwitz #trip'
Příspěvek sdílený How Not To Remember (@hownottoremember),

Za zmínku stojí také fakt, že stránka hownottoremember u každé přebrané fotky zveřejňuje původní účet uživatele, který fotografii zveřejnil. Zatímco někteří (zřejmě kvůli své nevědomosti či špatné angličtině) za sdílení na stránce v komentářích srdceryvně děkují, čímž ještě podtrhují celou absurditu, jiní (pro změnu zase zřejmě kvůli studu či ostatním komentářům, které je obviňují z nulového respektu k obětem holocaustu) marně žádají majitele stránky, aby fotografie, které před tím sami na internetu zveřejnili, smazal.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
je to hnus, ale nevím, ale skoro všude na zemi se někdy v dějinách stala strašná věc, genocidy atd, ale ty se už zapoměly tak se tam fotit můžem, co třeba u astéckého chrámu ( ano aztéky jsme vyhubily skoro) ale u těch se smám mužem a dělat si blbí selfie?