KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Nejhorší déšť v historii USA: V Houstnu muselo opustit své domovy až 200 000 lidí

Hurikán Harvey sebou přinesl vůbec nejhorší dešťové srážky v historii USA, obyvatelé Houstonu museli kvůli stoupající hladině opustit své domovy a vtěsnat se do přeplněných útočišť. Houston se nyní obává rabování, přetékání přehrad i možné exploze chemické továrny. 

...

Podle informací si povodně vyžádaly už minimálně 18 životů

Podle americké ministryně pro vnitřní bezpečnost Elaine Dukeové se v prozatímních evakuačních prostorech nachází zhruba 20 000 lidí, kapacity jsou povětšinou přeplněné. Například v centru George R. Browna v centru texaského Houstonu je v současnosti 9 021 lidí, i když má středisko kapacitu pouze 5 000.


Další lidé byli posláni do arény Toyota Center, která je domovem basketbalového týmu Houston Rockets. Povodně se mezitím několik dní po sobě nadále zhoršují, jedná se o rekordní množství srážek, jakých kdy byly Spojené státy svědkem.

V texaském Cedar Bayou dosáhly srážky v úterý odpoledne 132 centimetrů, což je texaský rekord. Předchozí kontinentální rekord představoval 122 centimetrů srážek, a to v roce 1978 v Medině po tropické bouři Amelia. Podle počátečních zpráv již při bouři a jejích následcích zahynulo nejméně 18 lidí, nicméně konečné počty obětí nelze zjistit do doby, než povodně ustoupí.


Lidé z okolí chemické továrny v Crosby museli být preventivně evakuováni

Na pomoc lidem postiženým povodněmi bylo vysláno 30 000 vojáků národní gardy, která už pomohla zachránit více než 13 000 lidí v Houstonu i okolních městech. S pomocí přišli i singapurští letci se svými čtyřmi vojenskými vrtulníky v rámci dlouhodobé spolupráce mezi Singapurským vojenským letectvem a Texaskou národní gardou.


Vrtulníky budou pomáhat jak s evakuací osob, tak s dodávkami potravin a všeho potřebného. Singapur provedl podobnou nabídku i po hurikánu Katrina, který zasáhl USA v roce 2005. Ovšem počasí ne vždy dovolí vrtulníkům vzlétnout a tak musí členové Texaské národní gardy používat čluny či jiná vozidla k záchraně uvízlých obyvatel.


Vzhledem k tomu, že hladina vody stále stoupá, zdravotníci varují před rizikem onemocnění od kožních vyrážek až po bakteriální a virové infekce, či nemoci přenášené komáry. Existuje také riziko výbuchu chemické továrny v texaském Crosby. Obyvatelé ve vzdálenosti 2,5 kilometrů od továrny byli proto raději preventivně evakuováni. Houston mezitím plánuje otevření dalších úkrytů vzhledem k přeplněným kapacitám dočasných útočišť. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek