KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Nejhorší epidemie moru si na Madagaskaru vyžádala již 143 mrtvých

V africkém Madagaskaru vypukla epidemie plicního a dýmějového moru, která je „vůbec nejhorší za posledních 50 let.“ Případy nákazy se stále šíří a jen za poslední týden došlo k nárůstu úmrtí o dalších 8 %. Ve venkovských oblastech u pobřeží Afriky bylo infikováno již 1 947 lidí.

...

Epidemie by se mohla rozšířit i do kontinentální Afriky

Nové údaje shromážděné Světovou zdravotnickou organizací (WHO) ukazují, že si tato „středověká nemoc“ vyžádala už 143 obětí. WHO varuje, že by se epidemie mohla rozšířit z ostrova dále do Afriky, varování už obdrželo celkem 9 dalších zemí. Odborníci se shodli na tom, že letošní vypuknutí epidemie na Madagaskaru je mnohem silnější, než obvykle.


Dvě třetiny případů nakažení byly způsobeny vzdušným plicním morem, který se může šířit kašlem, kýcháním nebo pliváním a zabíjet může už do 24 hodin. Zbytek případů se týká dýmějového moru, který je tradičnější formou nákazy a zem zasahuje každý rok.

Expert na ochranu zdraví z Univerzity ve východní Anglii (University of East Anglia) Paul Hunter byl prvním odborníkem, který předpověděl, že by se epidemie mohla šířit i do kontinentální Afriky. „Pokud nepodnikneme určitá opatření, v určitém okamžiku se nám situace vymkne z rukou a způsobí obrovskou devastaci po celém světě,“ řekl Hunter.


Obavy profesora Huntera sdílí i desítky dalších vědců, z nichž někteří hovoří o „bezprecedentní epidemii.“ Podle profesora Jimmyho Whitwortha z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny (London School of Hygiene & Tropical Medicine) se jedná o nejhorší vypuknutí nákazy za posledních více než 50 let.

Světová banka uvolnila další finanční pomoc k řešení krizové situace

Tyto poznámky se objevily poté, co WHO minulý týden uvedla, že epidemie nákazy vzrostla o 40 %. V souvislosti s tím, že epidemie dosáhla krizového bodu, se Světová banka rozhodla uvolnit dalších 5 milionů dolarů (108 milionů Kč), aby bylo možné dostat epidemii pod kontrolu. Tyto finance umožní nasazení potřebného personálu k boji s ohniskem nákazy v postižených oblastech, dezinfekci budov i palivo pro sanitky.


„Je to strašlivé onemocnění. Způsobuje více úmrtí, než cokoliv jiného. Je to velice smrtelný patogen,“ uvedl profesor Johnjoe McFadden z univerzity v Surrey. „Je to onemocnění chudých, kteří jsou nuceni žít v blízkosti krys, splašků a celkově špatných životních podmínek. To je hlavní příčina, proč je mor stále problémem. Kdybychom se zbavili krys, které žijí v blízkosti lidí, pak by toto onemocnění neexistovalo,“ dodal McFadden.

Současná epidemie by mohla být ještě zhoršena kvůli velkému množství lidí, jež se minulou středu na ostrově shromáždili na každoroční oslavě k uctění památky mrtvých. Svátek připadá na 1. listopadu a rodiny zesnulých se často setkávají na místních hřbitovech, kde vykopávají těla pohřbených příbuzných, jakožto součást tradiční oslavy. 


Morová sezóna sužuje Madagaskar každý rok, obvykle však nebývá tak silná a dlouhá. Podle odborníků potrvá ještě tak 6 měsíců, přičemž letos začala dříve kvůli lesním požárům, které z lesů vyhnaly krysy přenášející mor. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek