KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Největší norská muzejní loupež v historii: Ukradeno 400 vzácných předmětů z doby Vikingů

Z muzea v norském Bergenu bylo o víkendu od 11. do 13. srpna ukradeno asi 400 sbírkových předmětů pocházejících z doby Vikingů. Ředitel muzea tuto ztrátu označil za „nevyčíslitelnou“.

...

Nevyčíslitelná kulturní a historická hodnota

„Pokud se ukradené předměty nepodaří vypátrat, tak stojíme před zdaleka nejhorším případem ve 200leté historii norského muzejnictví,“ řekl ředitel Univerzitního muzea ve městě Bergenu na jihozápadě Norska Henrik von Achen.

Mezi zcizenými artefakty převažují drobné kovové předměty, jako jsou například šperky, které podle ředitele muzea kvůli malému obsahu vzácných kovů nemají vysokou finanční hodnotu.

„Zásadní a nevyčíslitelná ztráta ale spočívá v kulturní a historické hodnotě těchto předmětů. Ty totiž mnohonásobně převyšují jejich reálnou finanční hodnotu,“ dodal ředitel muzea.

Přesné načasování krádeže

Zloději se do muzea dostali oknem v sedmém patře budovy, kam vylezli po lešení instalovaném kvůli opravám fasády.


Zdá se, že krádež byla také přesně načasovaná. Právě zde se totiž nacházelo dočasné úložiště, kam byly ukradené předměty uložené z důvodu jejich přesunu plánovanému na 14. srpna.

„Neměli jsme zde dostatečná bezpečnostní zajištění. Chyběla nám dodatečná bezpečnostní opatření, přiznal ředitel von Achen.

Norská policie tento případ vyšetřuje ve spolupráci se svými zahraničními kolegy.


Muzeum se mezitím pokouší pomoci v pátrání tím, že identifikovalo všechny ukradené předměty a zveřejnilo jejich snímky na sociálních sítích. „Seznámíme tak s podobou těchto vzácných předmětů širokou veřejnost a bude tak obtížnější je prodat a jednodušší vypátrat,“ řekl Henrik von Achen.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek