KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Nejvyšší muslimský představitel ve Švýcarsku čelí obvinění z propagace džihádu

Švýcarští federální vyšetřovatelé v sobotu oznámili, že do trestní stíhání týkajícího se veřejné podpory džihádu zahrnuli i šéfa největší islámské organizace v zemi. Pro agenturu AFP v e-mailu potvrdili, že se jedná o prezidenta Ústřední švýcarské islámské rady (ICCS) Nicolase Blancha.

...

Případ má pro soud „vysokou prioritu“

Nicolas Blancho svoje stíhání označil za „politické“ a oznámil, že je připraven „se proti svému obvinění bránit v soudní síni“.

Švýcarská prokuratura vyšetřování celého případu zahájila loni v prosinci, kdy jeden z vrcholných představitelů ICCS – německý občan Naim Cherniporušil „zákaz podpory Al-Káidy, Islámského státu a podobných organizací“.

Cherni byl před rokem podle oznámení švýcarského soudu obviněn z natočení „propagandistického videa“ ze své cesty po válkou zničené Sýrii, ve kterém popisoval tamní aktivity teroristické organizace Al-Káida, aniž by se od nich jakýmkoliv způsobem distancoval. Video bylo následně zveřejněno na youtubovém kanále ICCS.

Tuto sobotu úřad švýcarského generálního prokurátora oznámil, že toto obvinění „bylo rozšířeno na prezidenta ICCS a dalšího člena jeho řídícího výboru“, kterým zřejmě bude mluvčí ICCS Qaasim Illi.

Švýcarský generální prokurátor Michael Lauber v pátečním rozhovoru pro deník NZZ oznámil, že tento případ má „vysokou prioritu, protože chceme zjistit, kam až může zajít svoboda projevu a kdy už se jedná o propagaci aktivit teroristické organizace.“

Obviněný se těší, že bude moci u soudu bránit muslimy před „politickou šikanou“

Naim Cherni je na zmiňovaném videu například zachycen při rozhovoru s vedoucím představitelem džihádistické organizace Jaysh al-Fath, která je součástí Fronty an-Nusrá, která je napojená na Al-Káidu. Fronta an-Nusrá se mezitím přejmenovala na Fatah al-Sham.

Cherni se brání, že video bylo čistě dokumentární a nebylo myšleno jako propagandistické.

ICCS odmítá video z YouTube stáhnout a je zde proto stále dostupné. Během uplynulého roku nasbíralo více než 100 000 zhlédnutí.

Generální prokurátor Lauber pro NZZ řekl, že doufá, že se tento případ příští rok dostane před Švýcarský federální trestní soud.  

Prezident ICCS Nicolas Blancho na to na internetových stránkách své organizace odpověděl, že se těší na soudní projednávání tohoto případu, protože zde bude moci veřejně hájit muslimy před „politickou šikanou“.


Autor: jil

Zdroj:The Local

Foto: Twitter  

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek