KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Nejvyšší soud obnovuje Trumpův cestovní zákaz, vláda může zakázat vstup do země tisícům uprchlíků

Americký Nejvyšší soud povolil Trumpově vládě nadále prosazovat svou přísnou politiku v otázce vstupu imigrantů do země. Soudci v úterý souhlasili s požadavkem odvolání zrušit rozhodnutí nižšího soudu, které by zmírnilo Trumpem navrhovaný zákaz vstupu pro uprchlíky a do konce října umožnilo vstup do země 24 000 z nich. 

...

Vláda se musí rozhodnout, zda své dosavadní časově omezené zákazy obnoví či prodlouží

Soudci by měli do 10. října vyslechnout argumenty ohledně legality zákazu vstupu pro cestující ze šesti převážně muslimských zemí a zákazu vstupu pro uprchlíky ze všech zemí. Není však jasné, co konkrétně bude soudu předloženo k rozhodnutí.

90denní cestovní zákaz skončí koncem září a 120denní zákaz vstupu pro uprchlíky skončí o měsíc později. Vláda tak bude muset sdělit, zda se bude snažit obnovit či prodloužit tyto zákazy, učinit je trvalými, nebo zda zákaz rozšíří ještě o další země.

Soudy nižší úrovně již dříve rozhodly o tom, že tyto zákazy porušují Ústavu Spojených států amerických, stejně jako federální imigrační zákon. Nejvyšší soud však souhlasil s přezkoumáním těchto rozhodnutí. Jeho dosavadním úkolem bylo zhodnotit, které části cestovního zákazu mohou mezitím vstoupit v platnost.

Zákaz by neměl být prosazován vůči lidem, kteří mají v USA nějaké vazby

Soudci v červnu uvedli, že vláda nemůže prosazovat zákaz proti lidem, kteří mají ve Spojených státech nějaké závazky vůči lidem nebo právním subjektům. Zároveň však odmítli přesněji tyto vztahy definovat. Americký obvodní odvolací soud v San Franciscu potvrdil rozkaz okresního soudce, který by umožnil uprchlíkům vstup do USA v případě, že by agentura pro přesídlení souhlasila s jejich přijetím.

Vláda však namítla, že by se vztah mezi uprchlíky a agenturami pro přesídlení neměl počítat. Nejvyšší soud s tímto argumentem souhlasil. Odvolací soud pak vyhověl části rozhodnutí týkající se zákazu vstupu pro cestující z Íránu, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu.

Prarodiče a bratranci či sestřenice jedinců z těchto zemí, kteří už v USA jsou, nesmí být ze země vyloučeni na základě cestovního zákazu, což si Trumpova vláda přeje. Vládní administrativa však nepožádala Nejvyšší soud o to, aby tuto část rozsudku zablokoval. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek