Portréty vůdců jsou v Severní Koreji uctívány

Zástupce ředitele ze Songhaské střední školy se bál toho, že jej stihne trest za ztrátu portrétů a tak vyhlásil během povodní pohotovost. Žáci i učitelé byli zmobilizováni k tomu, aby se pokusili obrazy zachránit. Záchrana však skončila ztrátou řady životů. Mezi oběťmi byl i samotný zástupce.

Na portrétech byl zobrazen Kim Il-Sung a Kim Jong-Il, tedy dědeček a otec současného despotického vůdce Severní Koreje Kim Čong-una

Pchjongjang potvrdil, že při srpnových povodních zemřelo 133 lidí a dalších 395 je stále pohřešovaných. Podle humanitárních organizací ztratilo svou střechu nad hlavou až 70 000 lidí. Zdejší školy i domovy zdobí miliony portrétů severokorejských vůdců, protože občané musí tyto obrazy uctívat.

Studenti se měli stát hrdiny

O portréty musí být řádně pečováno a každý, kdo se je pokusí zachránit, je považován za hrdinu. Studenti i jejich učitelé tak zemřeli kvůli této loajalitě, která je však jednoznačně od každého Severokorejce očekávána. Šéf humanitární organizace IFCR Chris Staines uvedl, že je třeba zdejším lidem pomoci dříve, než začne padat první sníh.

„Lidé nemají patřičnou střechu nad hlavou, chybí jim oblečení i další základní potřeby. Je třeba, aby byli v teple, než začne zima,“ řekl Staines. Následky tajfunu podle všeho postihly až 600 000 Severokorejců.  


Autor: ElS

Zdroj: Express

Foto: AFP