KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Němci postaví v Maroku centra pro nezletilé uprchlíky bez doprovodu, které deportují

Německá Federální agentura pro migraci a uprchlíky (BAMF) plánuje v Maroku vybudovat dvě přijímací centra, kam by byli deportováni nezletilí uprchlíky bez doprovodu, kteří v Německu páchají trestnou činnost.

...

Výstavba bude zahájena ještě letos

Každé z těchto středisek by mělo mít kapacitu pro až 100 mladých uprchlíků, kteří by zde měli poskytnutou veškerou lékařskou péči, chodili by do školy a dostávali i další případné odborné vzdělání. Informoval o tom německý deník Die Tageszeitung, kterému se podařilo nahlédnout do dokumentace BAMF s podrobným popisem celého projektu.

V dokumentaci se uvádí, že projekt je teprve v „rané fázi“, ale výstavba středisek by měl být zahájena ještě v letošním roce. Do roku 2020 by projekt procházel testovací fází. Vybudování a provoz každého z center přijde německé daňové poplatníky na 960 000 eur (26 milionů korun) ročně.

Migrační agentura BAMF se nyní snaží najít „vhodné nevládní organizace“, které by střediska v Maroku provozovaly. Kromě deportovaných uprchlíků by zde poskytovaly útočiště mladým Maročanům bez domova a tím by jim dali šanci zůstat v Maroku a zabránit jejich případnému nelegálnímu příchodu do Evropy. Rovněž by sem mohli být deportováni nezletilí žadatelé o azyl, kteří by projevili ochotu dobrovolně odejít z Německa.

Dosud však nejsou jasná kriteria, podle nichž by mladí uprchlíci byli z Německa deportováni a jak konkrétně by za svoji kriminální činnost byli trestáni. Německo chce rovněž požádat „vhodné evropské země“, aby se podílely na financování tohoto projektu.

BAMF se odmítl k pravosti dokumentu vyjádřit, ale plány na vybudování středisek pro mladé uprchlíky v Maroku již potvrdilo německé ministerstvo vnitra.

Opoziční politici a aktivisté plán kritizují

Plán již stihl vyvolat vlnu kritiky ze strany opozičních politiků i aktivistů za práva uprchlíků. Poslankyně za Stranu zelených Luise Amtsbergová celý projekt označila za „nezodpovědný“. „Odpovědi na klíčové otázky, například jaká budou přesná pravidla a jestli na prvním místě bude prospěch dětí, zůstávají nezodpovězeny,“ řekla pro Die Tageszeitung a dodala, že takovéto programy by neměly zahrnovat deportace migrantů.

Podobný názor má i místopředsedkyně poslaneckého klubu levicové strany Die Linke Heike Hänselová, která se domnívá, že by rozvojová pomoc neměla být směšována s „obranou před migranty“ a dodala, že její strana nesouhlasí s deportacemi nezletilých.

Projekt odsoudil i ředitel Bavorské rady pro uprchlíky Stephan Dünwald, který ho považuje za „nebezpečný precedens“ a zpochybňuje jeho legálnost. „Mohlo by tím být porušeno tabu,“ řekl pro stanici Deutsche Welle.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek