KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Německá novinářka souzena v Turecku za členství v teroristické skupině

Tuto středu bylo v Turecku zahájeno soudní přelíčení s německou novinářkou a překladatelkou obviněnou z členství v zakázané radikálně levicové skupině. Jedná se o další případ, který dále prohlubuje krizi ve vzájemných vztazích mezi Ankarou a Berlínem.

...

Hrozí jí až 15 let vězení

Třiatřicetiletá Mesale Toluová byla zadržena koncem letošního dubna a obviněna z účasti v Marxisticko-leninské komunistické straně (MLKP), která je v Turecku řazena mezi teroristické skupiny a je zakázaná.

Mesale patří mezi několik německých občanů, kteří byli v Turecku zadrženi během výjimečného stavu, který byl vyhlášen po neúspěšném pokusu o převrat v červenci loňského roku. Německo tento postup považuje za nepřiměřený.

Soud se koná ve městě Silivri poblíž Istanbulu a kromě Mesale při něm čelí obvinění dalších 17 osob. Pokud bude odsouzena, hrozí jí trest až 15 let odnětí svobody.

Mesale Toluová pracovala jako zpravodajka a překladatelka pro levicovou tiskovou agenturu ETHA. Od zadržení je spolu se svým tříletým synem ve vazbě v istanbulské ženské věznici Bakirkoy.

V tureckých vězeních je 170 novinářů

Mesale na úvod přelíčení odmítla veškerá obvinění. „Nesouhlasím s obviněními, která vůči mně vznesla obžaloba. Policie mě zatkla kvůli překladu, který jsem udělala pro agenturu ETHA,“ citoval novinářku její obhájce na svém twitterovém účtu.

Žena je obviněna z účasti na pohřbu příslušníků MLKP a zakázané demonstraci. Její zastánci celý případ považují za politicky motivovaný. „Veškerá obvinění jsou lživá,“ řekl její otec Ali Riza u soudu.

Ve vězení na svůj proces teprve čeká německo-turecký zpravodaj německého listu Die Welt Deniz Yucel, který byl zadržen v únoru kvůli šíření teroristické propagandy. Turecký prezident Erdogan jej přímo nazval „teroristou“.   

V další podobné kauze je vyšetřováno 11 osob v čele s německým aktivistou Peterem Steudtnerem, které turecké orgány zadržely kvůli údajné podpoře teroristické skupiny, která zaútočila na úřady během akce organizované Amnesty International.

Erdoganova vláda čelí kritice kvůli obrovskému poklesu svobody tisku, a to zejména po loňském neúspěšném převratu. Podle organizace chránící svobodu tisku P24 sedí v současné době v Turecku ve vězení 170 novinářů.

Americký list Wall Street Journal v úterý napsal, že jeden z jeho novinářů byl v Turecku v nepřítomnosti odsouzen k více než 2 letům vězení kvůli šíření „teroristické propagandy“ v článku popisujícím střety mezi tureckou armádou a kurdskými militanty.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek