KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Německá policie čelí kritice kvůli informačním zmatkům kolem „masové bitky“ uprchlíků

Místní policie v německém univerzitním městě Göttingen v neděli večer oznámila, že zde došlo k hromadné bitce, do které se zapojilo celkem 200 lidí. V pondělí ráno však náhle doplnila, že se vlastně nic nestalo.

...

Dvě vzájemně protichůdné policejní zprávy

V pondělí ráno německá tisková agentura DPA zveřejnila policejní zprávu, že před nákupním centrem v Göttingenu došlo k masové bitce mezi Syřany a Libanonci. Obě skupiny o celkovém počtu 200 osob na sebe navzájem útočily.

„S určitostí víme, že se v neděli večer vzájemně atakovaly dvě velké skupiny lidí různých národností,“ oznámila policie ve své původní zprávě.

Tato událost si rychle získala značnou mediální pozornost a hlavní německé sdělovací prostředky informovaly o tom, že v centru ospalého univerzitního města došlo k hromadné bitce. Několik zpravodajských serverů označilo účastníky incidentu za uprchlíky.

Během pondělí však policie zčistajasna obrátila s tím, že k žádné masové bitce nedošlo. Oznámila, že na místě sice bylo asi 200 lidí různých národností, ale bojů se účastnilo pouze pět až deset mužů. Podle listu Süddeutsche Zeitung byl jeden člověk vzat do vazby, ale následně propuštěn. Nedošlo ani k žádnému vážnějšímu zranění.

Dosud není zřejmé, zda byl incident jen obyčejnou hádkou, nebo opravdovou rozsáhlou bitkou. Neví se ani, proč k incidentu došlo a kdo ho vyprovokoval.

Původní zpráva byla „komunikační chybou“

„V celé záležitosti dosud nemáme úplně jasno,“ oznámila policie a doplnila, že původní zpráva o 200 účastnících incidentu byla „komunikační chybou“.

Není to poprvé, co policie v Německu čelí kritice za zveřejnění zavádějících informací o trestné činnosti uprchlíků a etnických menšin.

V červenci policie informovala o násilnostech na folkovém festivalu v Schorndorfu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersku. Zpráva přitáhla mediální pozornost, zvláště když v ní policisté tvrdili, že řada násilníků je „přistěhovaleckého původu“.

Nejznámějším případem policejních omylů byly novoroční oslavy 2016 v Kolíně nad Rýnem, kde policisté původně oznámili, že noc, během které zde byly sexuálně napadeny stovky žen, byla poklidná.

Zprávy o násilnostech páchaných uprchlíky v posledních letech v Německu přitahují silnou mediální pozornost. Krajně pravicové strany tvrdí, že politické a mediální elity přecházejí zločiny páchané přistěhovalci mlčením a maskují je. Naopak levicoví aktivisté obviňují konzervativce, že zločiny migrantů zveličují, aby tím v zemi podněcovali xenofobii.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek