KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Německá prokuratura pro nedostatek důkazů zastavila stíhání tureckých imámů za špionáž

Německé federální státní zastupitelství ve středu oznámilo, že zastavuje vyšetřování několika muslimských duchovních podezřelých ze špionáže ve prospěch Turecka. Jako důvod uvedlo nedostatek důkazů a to, že se část podezřelých imámů zdržuje na neznámém místě.

...

Nevědí, kde se zdržují, ale údajně nepředstavují hrozbu

Prošetřování imámů bylo zahájeno v době, kdy se zhoršily vztahy mezi Berlínem a Ankarou kvůli německé kritice porušování lidských práv tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a tato kauza ještě zvýšila napětí mezi oběma zeměmi.

Podezřelí muslimští duchovní patří k organizaci Ditib, kterou zřizuje turecká vláda a stará se o 900 německých mešit a náboženských center.

Imámové čelili podezření ze špionáže pro Erdoganovu vládu, a to zejména o předávání informací o americkém duchovním Fethullahu Gulenovi, kterého Ankara viní z organizace loňského neúspěšného pokusu o převrat.

Německá federální prokuratura však nyní oznámila, že stíhání imámů je zastaveno. Prokuratura uvedla, že požádala o zatčení sedmi podezřelých imámů, kteří se zdržují na neznámých místech, ale příslušný soudce uznal, že tito podezřelí nepředstavují přímou hrozbu.

Skončilo vyšetřování i dalších sedm sledovaných muslimských duchovních, protože proti nim nebylo shromážděno dost důkazů. Policie sice při domovních prohlídkách získala „písemné důkazy, databanky a vzájemnou komunikaci“, ale nepodařilo se jí prokázat, že získané informace poskytli turecké straně.

Obvinění proti dalším pěti osobám bylo stažené, protože „tureckému konzulátu poskytly jen velmi obecné informace a ne žádné detaily týkající se konkrétních osob“.

Turecko se pokouší o smířlivou politiku

Německo a Turecko jsou spojenci v rámci NATO se silnými historickými vazbami, ale jejich přátelské vztahy poznamenalo zatčení několika německých občanů a německá kritika turecké odvety po loňském neúspěšném puči, během které bylo zatčeno více než 50 000 osob.

Turecká vláda se před nedávnem pokusila o smířlivou politiku, když například podmínečně propustila v Turecku zadržené dva německé státní příslušníky. Následně se ministři zahraničí obou zemí poprvé od roztržky sešli na neformálním jednání v tureckém letovisku Antalya.

Minulý čtvrtek po dlouhé době německá kancléřka Angela Merkelová hovořila spolu s  tureckým prezidentem Erdoganem po telefonu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek