KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Německá záchranná loď ve Středozemí vyslala SOS volání poté, co na palubu vzala příliš mnoho migrantů

K poněkud kuriózní situaci došlo tento víkend ve Středozemním moři. Typickým úkazem posledních měsíců jsou zde přeplněné lodě plné migrantů, které volají o pomoc a čekají záchranu ze strany evropských plavidel. Jedna taková záchranná loď však sama musela vyslat volání o pomoc poté, co zachránila příliš mnoho migrantů a hrozilo jí potopení.

...

Incident byl důsledkem masivní vlny migrantů, která si k pokusu o překročení Středozemního moře vybrala právě velikonoční víkend. Záchranáři během vytahování migrantů z moře a rozpadajících se člunů zjistili, že mají náhle sami problém takto velké počty osob pojmout.

Organzace Jugend Rettet, která se specializuje na záchranné operace v oblasti Středomoří, vyslala volání o „urgentní pomoc“ se záchranou lidí z „nafukovacích člunů“. Plavidlo se účastnilo záchrany přibližně 5000 migrantů, kteří v posledních 72 hodinách opustili libyjské pobřeží.

„Jsme zcela neschopni manévrovat, protože máme na palubě příliš mnoho lidí,“ řekla Pauline Schmidtová, mluvčí organizace Jugend Rettet, která sama sebe na svém Twitterupopisuje jako „organizace mladých dospělých, kteří sbírají peníze pro námořní záchranné mise ve Středozemí“.

Záchranná loď organizace „Luventa“ a další loď „Phoenix“ musely podle informací z Facebooku přistoupit k nouzovému propojení, aby tak vytvořily improvizované plovoucí záchranné centrum, na kterém se tísnilo přes 1000 osob.

„Nikdy jsme nemuseli zachraňovat tolik lidí najednou,“ dodala Chmidtová pro AFP. Aby byla situace ještě horší, posádka jedné ze záchranných lodí musela navzdory přeplněným palubám vyslat jeden ze svých menších záchranných člunů na pomoc nedaleké lodi plné migrantů, která se začala potápět.   

Loď Luventa organizace Jugend Rettet

Na pomoc tomuto uskupení přeplněných lodí musely na pomoc připlout další lodě. Zatímco její lodě čekaly na záchranu, která měla připlout až v řádu několika hodin, napsala organizace na svůj Facebook: „Životy několika set lidí jsou nyní v sázce. Nemáme už pro ně místo v podpalubí a špatné počasí je vrhá do přímého nebezpečí!“

Nejnovější čísla ze začátku týdne hovoří o tom, že mezi pátkem a nedělí dorazilo do sicilských přístavů po celkem 55 záchranných operacích více než 8500 migrantů.

Podle IOM se už letos při pokusu o přeplutí Středozemního moře utopilo 664 lidí.


Autor: ToD

Zdroj: Twitter / The Local / IOM

Foto: © Jugend Rettet e.V. / Facebook

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek