KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Německo bojuje proti možné popravě 16leté Lindy, která se přidala k ISIS

Irácké úřady zahájily trestní řízení vůči zajaté německé studentce Lindě, která utekla z domova, aby se připojila k Islámskému státu. Němečtí diplomati jsou přesvědčeni o tom, že bude Linda Wenzelová trestu smrti ušetřena, ale obávají se, že by mohla být v Iráku držena. Dívka byla zadržena iráckými vojáky v červenci tohoto roku po osvobození iráckého Mosul, kde se skrývala v jednom z islamistických úkrytů.

...

Linda byla členkou mravní policie

Spolu s Lindou byly v Mosulu zadrženy další tři ženy z Německa, které budou rovněž vyšetřovány. Zástupce iráckého soudu informoval německé diplomaty o tom, že generální prokurátor již zahájil „formální trestní řízení.“ Studentka Linda uprchla do Turecka a poté do Sýrie ze svého rodného města Pulsnitz v loňském roce.

Dívka se nechala zlákat od islamisty původem z Čečenska, kterého si později i vzala. Terorista byl zabit v boji o Mosul a dívka dostala za úkol dohlížet nad dodržováním přísných pravidel oblékání platných pro všechny ženy.

Takzvaná mravní policie měla za úkol trestat ty ženy, které přísný kód oblékání nedodrží, a to mnohdy velmi krutými způsoby včetně bičování. Zda se i Linda přímo zapojovala do provádění těchto tělesných trestů, zatím není jasné.  Po zadržení se dívka rozplakala a řekla, že jediné, co si přeje, je vrátit se domů. To se však jen tak nestane. Existuje i možnost, že se do Německa již nebude moci vrátit.

Zadržení Lindy bylo natočeno iráckým vojákem. Na záběrech je vidět zbídačená dívka, kterou odvádějí vojáci z islamistického úkrytu. Bylo vidět, že je Linda špinavá a zraněná, protože během zadržení a odvedení do provizorní věznice křičela bolestí. Ve videu je slyšet, jak jeden z vojáků křičí: „Udělejte místo, je to křesťanka, už toho má dost, je zraněná, je slabá, je blonďatá a je to Němka.“

V Mosulu byly nalezeny i další dvě ženy původem z Německa - 50letá Lamia K. a její 21letá dcera Nadia, které mají marocké kořeny. Než obě ženy opustily Německo, účastnily se saláfistických kázání v mešitě v místě jejich bydliště. Obě se mimo jiné podílely na náboru žen k ISIS.

S Lindou bylo nalezeno i malé dítě, není však jasné, zda je její

Otec Lindy Wenzelové mezitím vyjádřil radost nad tím, že je jeho dcera naživu. O jejím stavu se dozvěděl v červenci, když média vydala zprávu o jejím zadržení. Samotná Linda ve vězeňské cele v Bagdádu, kam byla převezena, uvedla: „Chci se jen dostat odsud. Chci se dostat pryč z války, daleko od zbraní a hluku. Chci jít domů k mé rodině.“


Krátce po dívčině útěku do Iráku německá policie zahájila vyšetřování jejích aktivit ohledně napojení na Islámský stát. Pokud by se Linda vrátila domů, v Německu by jí hrozilo až 10 let vězení. Irácké úřady by jí však teoreticky mohly odsoudit k trestu smrti za boj v řadách teroristické skupiny, ačkoliv se tento scénář jeví jako nepravděpodobný.

Německé úřady mezitím vedou s Bagdádem ohledně tohoto případu diplomatické rozhovory, aby zjistily, zda je možné dostat dívku do Německa, kde by se mohla znovu setkat se svojí rodinou. Minulý měsíc bylo zjištěno, že společně s Lindou se v islamistickém úkrytu nacházelo i malé dítě. Dívka u sebe měla podvyživeného chlapečka, který byl převezen na armádní lékařskou kliniku. Podle iráckých jednotek však není jasné, zda je dítě Lindino, i když dívka v době zatčení údajně produkovala mateřské mléko.

„Nemyslím si, že dívka litovala své spolupráce s ISIS. Když jsme ji zadrželi, vypadala rozhněvaně a odmítala jakoukoliv pomoc, kterou jsme jí chtěli poskytnout,“ uvedl jeden z iráckých vojáků, podle nějž Linda silně podlehla islamistické rétorice.  

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek