KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Německo hodlá pokutovat sociální sítě až 50 miliony eur za nesmazané projevy nenávisti

Německá vláda ve středu schválila návrh pro udělení pokuty až ve výši 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč) pro internetové sociální sítě, které neodstraní nahlášené projevy nenávisti nebo falešné zprávy do lhůty jednoho týdne. Vedoucí pracovníci takových gigantů, jakými je Facebook nebo Twitter, by rovněž mohli riskovat individuální pokuty až do výše pěti milionů eur (130 milionů Kč) v případě, že tuto lhůtu nedodrží.

...

Sociální sítě nedělají podle vlády dost pro to, aby nežádoucí obsah odstranily

„Trestné činy z nenávisti, které nejsou efektivně potírány a stíhány, představují velké nebezpečí pro mírové soužití svobodné, otevřené a demokratické společnosti,“ uvedla kancelář německé kancléřky Angely Merkelové ve svém prohlášení.

Od příchodu zhruba jednoho milionu žadatelů o azyl do Německa v roce 2015 se xenofobní projevy v online prostředí velice rozšířily. Vláda již opakovaně apelovala na sociální sítě, aby přijaly lepší opatření ke kontrole obsahu, který uživatelé na tyto sítě vkládají. 

Vládě kancléřky Merkelové už však došla trpělivost a rozhodla se zakročit. Podle německých představitelů nedělají sociální sítě dost pro to, aby nežádoucí obsah vymazaly. Tím se podle vlády proviňují vůči německému právu, za což by měly být adekvátně trestány.

Návrh musí odsouhlasit parlament

Do stejného zakázaného obsahu, jako projevy nenávisti, patří například i dětská pornografie nebo aktivita spojená s terorismem. Sociální sítě budou mít nyní 24 hodin na to, aby odstranily veškeré příspěvky nahlášené ze strany uživatelů.

Ostatní urážlivý obsah by měl být zrušen nejpozději do 7 dnů od doby, kdy byl nahlášen. Mediální giganti by rovněž měli svým uživatelům usnadnit nahlášení nežádoucích příspěvků. Podle vlády jsou online debaty často velice „agresivní, zraňující a nenávistné.“

„Lidé zde bývají pomlouváni za své názory, barvu pleti, náboženské vyznání nebo sexuální orientaci,“ uvedla vláda v prohlášení. Návrh zákona nyní vyžaduje souhlas parlamentu.


Autor: ElS

Zdroj: The Local

Foto: DPA

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
jaj ale kdyby to byl obycejny clovek tak to na soud nejde protoze ma dost penez na advokaty