KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Německo nabízí odmítnutým žadatelům o azyl až 76 000 Kč, pokud se do konce února dobrovolně vrátí domů

Německé ministerstvo vnitra nabízí odmítnutým žadatelům o azyl bonus v hodnotě 3 000 eur (76 000 Kč) v případě, že se vrátí do své domoviny ještě před začátkem března příštího roku namísto toho, aby čelili deportaci. Jedná se o novou snahu Německa o snížení počtu uprchlíků, kteří se dostali do země díky politice „otevřených dveří“ kancléřky Angely Merkelové. 

...

Finanční kompenzace je bonusem k již probíhajícímu programu

Nabídka finanční kompenzace navazuje na program „StarthilfePlus“, který poskytuje pomoc těm migrantům, jež se rozhodnou vrátit se domů dobrovolně. V rámci tohoto programu dostane každý žadatel starší 12let, který odvolá svou žádost, finanční obnos v hodnotě 1 200 eur (30 000 Kč). Již odmítnutí žadatelé o azyl, kteří se vzdají práva na odvolání, dostanou 800 eur (20 000 Kč) a děti mladší 12 let dostanou polovinu této částky.

Nový program nazvaný „Tvá země. Tvá budoucnost. Nyní!“ slibuje výrazně vyšší finanční částky pro ty, kteří se dobrovolně rozhodnou pro návrat. Rodiny mají nárok až na 3 000 eur (76 000 Kč) a jednotlivci zároveň až na 1 000 eur (20 000 Kč) vedle výplaty v rámci programu StarthilfePlus.

Nová nabídka je však časově omezená a bude trvat jen do konce února roku 2018. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére využil k propagaci nového programu rozhovor pro list Bild am Sonntag. „Ve vaší vlasti existují příležitosti. Budeme podporovat vaši opětovnou integraci,“ řekl de Maiziére, který se obrátil přímo na migranty. „Když se dobrovolně rozhodnete vrátit do vlasti do konce února, kromě základní pomoci můžete dočasně obdržet i pomoc na náklady na bydlení pro prvních 12 měsíců,“ dodal ministr.

Nový podnět přichází ruku v ruce s tím, jak se Německo musí potýkat s důsledky své politiky „otevřených dveří“ kancléřky Angely Merkelové vůči uprchlíkům a migrantům, kteří přicházejí do Evropy ze Středního východu a severní Afriky. Od roku 2015 přišel do Německa více než milion lidí, přičemž zde mnoho lidí zůstává ilegálně. Migrační politika kancléřky Merkelové stála její stranu značné ztráty v její voličské základně, i přesto se však v zářijových volbách umístila na prvním místě.

Programy finanční pomoci jsou kritizovány mnoha charitativními organizacemi

Nově navrhovaná pomoc zahrnuje dávky v podobě „podpory na pronájem, stavbu nebo rekonstrukční práce či základní vybavení pro kuchyň nebo koupelnu“, jak je uvedeno na stránkách ministerstva vnitra. Přesný mechanismus podpory však zůstává nejasný. V rámci programu StarthilfePlus totiž migrant obdrží jen polovinu peněz, zbytek pak vyplatí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) během šesti měsíců po návratu domů.

Program, který byl spuštěn v únoru tohoto roku, byl kritizován mnoha charitativními organizacemi jakožto neomalený pokus o zbavení se nežádoucích žadatelů o azyl. Nový program bude nejspíš čelit stejnému přijetí ze strany charitativních organizací.

Zatímco je nový program velice štědrý, není pochyb o tom, že je odvolací i deportační proces velice nákladný. Migranti však za cestu do Evropy obvykle utratí mnohem více, než dostanou jako kompenzaci. Podle průzkumu Federálního úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) činí cena za cestu do Evropy pro jednotlivce až 7 000 eur (přibližně 175 000 Kč).

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek