Německý komisař chce finančně podpořit uprchlické tábory v Turecku

Německý eurokomisař Günther Oettinger odsoudil politiku své země, konkrétně politiku otevřených dveří, která přilákala do Evropy stovky tisíc lidí. Oettinger vyzval k zásadnímu přehodnocení toho, jak se s krizí vypořádat.

„Německé azylové právo působí na uprchlíky jako magnet,“ řekl komisař. „Pokud se to nezmění, existuje jen jedna alternativa - miliardy eur na podporu uprchlických táborů v Turecku a dalších zemích,“ dodal Oettinger.

Turecko, Jordánsko, Libanon a Irák hostí přibližně 4 miliony uprchlíků, kteří žijí v uprchlických táborech nebo u místních obyvatel. Z 2,2 milionu registrovaných uprchlíků v Turecku žije asi 250 tisíc v oficiálních táborech.

Komisař Oettinger dále vyzval ke zvýšení pohraničních hlídek k zabezpečení hranic EU. „Potřebujeme silnější ochranu hranic. Potřebujeme 5 tisíc stráží, ne 500.“

Ministr vnitra navrhuje omezení počtu uprchlíků a jejich protřídění dle vážnosti jejich situace

Politika otevřených dveří kancléřky Angely Merkelové byla kritizována i jako lákadlo, které povzbuzuje tisíce lidí, aby podnikli nebezpečnou plavbu z Turecka do Řecka.

Německo v tomto roce očekává, že přijme až 800 tisíc žádostí o azyl. Německý ministr vnitra Thomas de Maizière řekl, že by Evropa měla stanovit omezení počtu uprchlíků a vybrat ty, kteří mají nejvyšší nárok na ochranu.

De Maizière upřesnil, že by jeho nápad musel být kombinován s lepší ochranou vnějších hranic Evropské unie a s překonáním odporu některých členských států ke kvótám a přerozdělení uprchlíků.

„Ti, kteří uprchlíky odmítají, vychází často ze skutečnosti, že si nemohou být jisti, že mají příchozí opravdu právo na ochranu,“ uvedl ministr.

Z Německa budou deportovány desítky tisíc ekonomických migrantů

Německá kancléřka obhajovala své kroky ve vášnivém projevu k parlamentu začátkem tohoto měsíce, kdy zároveň vyzvala k odvážnějšímu řešení problému přímo u jeho zdroje v rámci urovnání syrského konfliktu.

„Kdyby byla Sýrie znovu v klidu, mnozí z těch, kteří dnes mají v Evropě nové bydliště díky Ženevské úmluvě o uprchlících, by se vrátili domů,“ řekla Merkelová poslancům. „Je naprosto jasné, že skutečný posun může přinést pouze politické řešení,“ uvedla kancléřka.

Pro uklidnění svých odpůrců a veřejného mínění Merkelová uvedla, že desítky tisíc ekonomických migrantů, které Německo odmítlo, budou deportovány za použití civilních i vojenských letadel. V současnosti zůstává v Německu přes 193 tisíc lidí i přesto, že jim byla jejich žádost o azyl odmítnuta.

S uprchlíky už má problém i Švédsko, které je hned po Německu nejoblíbenější cílovou destinací migrantů. Skandinávská země, které má 9,8 milionu obyvatel, očekává do konce roku 190 tisíc žádostí o azyl. I proto již uzavřela své hranice a další vlny uprchlíků odmítá přijímat.

Francouzský premiér Manuel Valls tento týden uvedl, že Evropa již reálně nezvládne pojmout žádné další uprchlíky.

 

Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

Foto: Reuters