KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Německo začne od března posílat nově příchozí žadatele o azyl zpět do Řecka

Mluvčí německého ministerstva vnitra ve čtvrtek v rozhovoru pro tiskovou agenturu AFP oznámil, že Německo v polovině března začne vracet žadatele o azyl zpět do Řecka, které bylo doposud od těchto transferů z důvodu tamních špatných podmínek osvobozeno.

...

Dle Dublinské dohody Evropské unie musí uprchlíci požádat o azyl v prvním členském státě EU, do něhož vstoupí. Těmito státy jsou zpravidla Řecko a Itálie, tedy země ze Středomoří. Pokud žadatelé o azyl pokračují v cestování do dalších členských států, měli by jimi správně být vráceni zpět na místo své první zastávky, kde byli zaregistrováni.

Nicméně pro Řecko, které společně s Itálií patří mezi hlavní vstupní místa více než milionu imigrantů, kteří od roku 2015 z důvodu úniku před válkou a chudobou na Blízkém východě a v Africe vstoupili na území EU, byl tento požadavek pozastaven. Stalo se tak zejména kvůli tamní ekonomické situaci, díky které by se Řecko reálně o všechny příchozí nedokázalo postarat.

Mluvčí německého ministerstva vnitra agentuře AFP řekl, že Německo se chystá obnovit toto pravidlo Dublinské dohody a začít nově příchozí žadatele o azyl posílat na místo své první zastávky v EU za 2 měsíce. „V souladu s doporučením Evropské komise věříme, že tyto transfery bude možné realizovat od 15. března,“ uvedl mluvčí Tobias Plate.

Transfery žadatelů o azyl zpět do Řecka byly od roku 2011 pozastaveny, nicméně 8. prosince loňského roku doporučila Evropská unie členským státům, aby je v březnu roku 2017 obnovily.

Z Athén se proti tomuto rozhodnutí ozvala kritika, když řecký ministr pro imigrační politiku Janis Muzalas řekl, že současný právní rámec „není schopen reagovat na historické migrační toky a ponechává zátěž na členských státech, do kterých migranti vstoupí jako první.


Sušení prádla v řeckém uprchlickém táboře ležícím 86 kilometrů severně od Atén; Foto: AP/DPA

Německá organizace na podporu uprchlíků Pro Asyl ohledně tohoto rozhodnutí také vyjádřila obavy a varovala, že takové opatření vystaví azylový systém v Řecku, zemi, která se stále zotavuje z hlubokého dluhu, pod ještě větší tlak.

Fotografie uprchlíků z Řecka přebývajících v tenkých letních stanech uprostřed hustého sněžení nedávno vyvolaly rozhořčení. Evropská komise v pondělí označila tyto podmínky jako „neudržitelné”.

Rozhodnutí Německa z roku 2015 otevřít dveře syrským uprchlíkům a pozastavit pro ně pravidla Dublinské dohody přivedlo do Německa pouze v daném roce 890 000 žadatelů o azyl.

Nicméně tento tah kancléřky Angely Merkelové se projevil jako kontroverzní a vláda se nyní snaží čísla migrantů snížit. V roce 2016 kleslo číslo příchozích na 280 000, což bylo z velké části zapříčiněno uzavřením pozemní cesty přes Balkán a dohodou EU s Tureckem o omezení tohoto masivního přítoku lidí.

Plán posílat žadatele o azyl zpět do Řecka by mohl počet nově příchozích ještě více snížit. To vše se děje před německými všeobecnými volbami, které proběhnou v září tohoto roku. Už nyní je jasné, že otázka řešení imigrace v nich bude hrát klíčovou roli.


Autor: VoZ

Zdroj: TheLocal

Foto: AP/DPA

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek