KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Německo zvažuje, že všechny podezřelé z terorismu označí elektronickými náramky

Německo uvažuje v reakci na berlínský teroristický útok nad označením všech potenciálních teroristů prostřednictvím elektronického náramku umístěného na kotník. Takto by nově byli označeni i ti jedinci, kterým ještě nebyl soudem prokázán žádný trestný čin spojený s terorismem.

...

V zemi je až 600 potenciálních teroristů

Ve hře je i možné zadržení podezřelých v případě, že je jejich země původu odmítne vzít po deportaci zpět. Ministr spravedlnosti Heiko Maas diskutoval o navrhovaném opatření s ostatními ministry i s policejními šéfy, a to v návaznosti na předvánoční útok na trzích v Berlíně. Útočník zde vjel kamionem do davu lidí, 12 zabil a několik desítek zranil.

„Musíme udělat vše pro to, abychom mohli potenciálně nebezpečné jedince rozpoznat na první pohled ještě před tím, než vůbec padne soudní verdikt,“ uvedl Maas. „Z toho důvodu nemůže kolem využívání elektronických kotníkových náramků existovat žádné tabu,“ dodal.

Německo odhaduje, že se v zemi pohybuje až 600 vysoce nebezpečných potenciálních teroristů, které nelze z důvodu nedostatku konkrétních důkazů zatknout ani je neustále monitorovat z důvodu nedostatku pracovních sil a prostředků.

V zákonu o využívání elektronických monitorovacích systémů došlo v létě minulého roku ke změnám po útoku islamisty ve vlaku. Afghánský uprchlík tehdy sekyrou zranil 5 lidí. Jenže podle tohoto zákona mohou být aktuálně náramkem označeni jen ti jedinci, kteří byli zadrženi a následně propuštěni na kauci.

Odmítnutí žadatelé o azyl by mohli být zatčeni i bez soudu

Maas nyní požaduje, aby se zákon vztahoval na všechny potenciální teroristy skrývající se mezi milionem uprchlíků, kteří přišli do Německa za posledních 18 měsíců. Elektronický náramek je jedním z celé řady bezpečnostních opatření posuzovaných v návaznosti na berlínský útok.

Některá z těchto opatření by mohla dát policii právo na zadržení daného jedince podezřelého z „ohrožování veřejné bezpečnosti“ i v případě, kdy by neexistovaly žádné konkrétní plány k útoku. V jednání je rovněž možnost zatýkat odmítnuté žadatele o azyl, kteří jsou považováni za potenciální teroristy, bez toho, aniž by stanuli u soudu.

„Podezřelé osoby, jejichž země původu by odmítla spolupracovat na repatriaci, by mohly být v budoucnu zatčeny i bez rozhodnutí soudu,“ uvedl ministr Maas. Ten také tvrdí, že pokud by zákon platil už loni, k útoku Tunisana Anise Amriho v Berlíně by nikdy nedošlo.

Amri se volně pohyboval po celém evropském kontinentu, přestože měl být vyhoštěn. Jenže Tunisko jej odmítlo přijmout. V jednání jsou proto i možné sankce vůči státům, které odmítnou neúspěšné žadatele o německý azyl vzít zpět.


Autor: ElS

Zdroj: Express

Foto: CRAIG SIMCOX/FAIRFAX

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek