KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Německý ministr spravedlnosti se stal obětí vlastního zákona o cenzuře sociálních sítí

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas se stal obětí pravidel, která sám prosazoval vůči sociálním sítím. Jeden z jeho tweetů byl totiž podle německého deníku Bild po několika stížnostech smazán. Nový zákon, který vešel v platnost, je nyní široce kritizován kvůli potlačování svobody projevu. 

...

Příspěvek se týkal urážky bývalého berlínského ministra financí Thila Sarrazina

Onen tweet se datuje do roku 2010, kdy Heiko Maas ještě nebyl ministrem. Ve svém příspěvku Maas nazval politika Thila Sarrazina, který napsal kontroverzní knihu o muslimských přistěhovalcích, „idiotem“.

Ministr dnes deníku Bild řekl, že nemá od Twitteru žádné informace o tom, proč byl jeho tweet odstraněn, ale dodal, že jsou věci, které by už dnes na Twitter „nemohl nadále dávat“. „Naučil jsem se to v průběhu let,“ řekl Maas.

Nový zákon, který vstoupil v platnost dne 1. ledna, vyžaduje, aby byly ze sociálních sítí odstraněny nenávistné projevy i jiný nezákonný obsah, nebo aby byla za porušení pravidel udělena pokuta až do výše 50 milionů eur (1,2 miliardy Kč).

Podle nových právních předpisů mají sociální sítě jako je Twitter či Facebook 24 hodin na to, aby nahlášené příspěvky porušující německé právo odstranily. Jedná se o jedno z nejpřísnějších opatření na světě, jež bylo v Německu přijato po nárůstu počtu rasistických a nenávistných komentářů na internetu, zejména od doby příchodu 1 milionu žadatelů o azyl v roce 2015.

Zákon už se dotkl i pravicové političky Beatrix von Storchové

První vysoce postavenou osobou, která na vlastní kůži pocítila dopad nového zákona, se stala pravicová politička Beatrix von Storchová, jejíž příspěvek byl smazán z Twitteru i Facebooku. Storchová, která je místopředsedkyní krajně pravicové strany  AfD, ve svém příspěvku kritizovala kolínskou policii za to, že na Twitter přidala novoroční pozdrav v arabštině.

„Co se to ksakru s naší zemí děje? Proč je oficiální policejní prohlášení v arabštině?“ napsala politička. „Chce si tím snad policie usmířit barbarské, muslimské a lidi znásilňující hordy mužů?“ dodala v nyní již smazaném příspěvku.

Kritici Maasova zákona však tvrdí, že se jedná o potlačování svobody projevu. Několik stran včetně AfD, FDP nebo Die Linke, stejně jako bavorští spojenci kancléřky Angely Merkelové z CSU, chtějí, aby byl zákon zrušen nebo alespoň pozměněn. Maasovi Sociální demokraté si však stojí za svým. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek