KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Němečtí ministři: „Zabraňme našim muslimům, aby podlehli Erdoganově propagandě“

Spolkoví ministři zahraničí a spravedlnosti v úterý upozornili na to, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se s pomocí „propagandy“ pokouší rozdělit třímilionovou tureckou komunitu v zemi.

...

Radikální politika šířená Tureckem podporovanými mešitami

V nezvykle ostře formulovaném prohlášení oba ministři varovali, že německá demokratická kultura je ohrožena Erdoganovou „radikální“ politikou, kterou šíří Tureckem podporované mešity a další skupiny.

„Musíme být obezřetní, aby německé muslimské komunity nepodlehly vábení prezidenta Erdogana,“ napsal ministr zahraničí Sigmar Gabriel a ministr spravedlnosti Heiko Maas. „Pomalé stírání oddělení státu a náboženství, které v současné době probíhá v Turecku, je jedem demokracie.“

„Erdoganovy řeči o nepřátelích a jeho dehonestace odpůrců, které označuje za „nevěřící“ a „zrádce“, ohrožuje demokratickou kulturu v Německu,“ oznámili dále ministři a dodali: „Naše země musí ochránit osoby, které se vzepřely Erdoganově kulturnímu nátlaku a propagandě.“

Turecký ministr pro evropské záležitosti Omer Celik ve středu obvinil německého ministra zahraničí Gabriela, že ve svých prohlášeních k současné diplomatické roztržce s Tureckem kopíruje „krajně pravicové představitele a rasisty“.

„Gabriel nevyjadřuje žádné vlastní názory. Kopíruje jen krajní pravičáky a rasisty,“ napsal Celik v jednom ze záplavy 29 tweetů, ve kterých kritizoval Gabriela i jeho rakouského kolegu Sebastiana Kurze.

V tureckých vězeních sedí řada německých občanů

Vztahy mezi Berlínem a Ankarou se začaly prudce zhoršovat zhruba před rokem po neúspěšném puči proti Erdoganovi a jeho následnému tvrdému zákroku proti podezřelým odpůrcům.

Mezi údajnými nepřáteli státu a příznivci teroristů vězněnými v Turecku je i řada německých nebo turecko-německých občanů včetně několika novinářů a právníků.

Erdogan v uplynulých dnech opakovaně obvinil Německo, že chrání kurdské přední odpůrce, militanty a teroristy a zaútočil i osobně na ministra Gabriela.

Též vyzval německé Turky, aby v zářijových volbách nevolili ani křesťanské demokraty Angely Merkelové ani sociální demokraty, mezi které patří kritizovaní ministři Gabriel a Maas.

Turecko-německá roztržka rozdělila i tureckou komunitu v Německu, která je považována za největší zahraniční diasporu, která vznikla následkem německého náboru zahraničních pracovníků v 60. a 70. letech minulého století.

Zmínění ministři ve svém komentáři pro deník Spiegel Online varovali, že Erdoganovy „nebezpečné ideologie nesmějí být rozšiřovány po Německu prostřednictvím některých mešit."

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek