Bezpečnostní složky v Německu nevylučují, že dojde i ke smrtelným útokům

Uprchlická krize výrazně změnila Německo, a zatímco kancléřka Angela Merkelová věří, že vše dopadne v konečném důsledku dobře, začínají se v zemi otevírat temné paralely s minulostí. „Nenávist je zpět“, ohlásil zpravodajský časopis Der Spiegel.

„Ale tohle už nezůstane jen u sloganů a plakátů, politikům je vyhrožováno šibenicí, což už začíná být velice znepokojivé", uvádí časopis. „Bezpečnostní představitelé sledují novou úroveň násilí. Spolkový kriminální úřad nevylučuje, že by mohlo v budoucnu dojít k úmrtí", píše se v článku.

Zatím nejhorší fyzické napadení se odehrálo dne 17. října loňského roku, kdy měla svou kampaň Henriette Rekerová, politička a kandidátka na starostku, která je pro udílení azylu. Incident se odehrál v Kolíně nad Rýnem, když Rekerovou téměř zabil bodnutím do krku neonacista odporující přijímání migrantů. 

Čtěte také: Německo přiznalo: Migrační krize je naší chybou

Útoky na uprchlíky či představitele, kteří je brání, jsou téměř na denním pořádku

"Znamená to, že hrozí úpadek jako v době Výmarské republiky, kdy byly násilné politické střety samozřejmostí?", zeptal se Spiegel s odkazem na chaos po první světové válce, kdy se v Německu postupně projevil nástup nacismu.

K dalšímu incidentu došlo v severním německém městě Wismar. Dva syrští muži zde byli napadeni neonacisty s baseballovými pálkami. Jeden z mužů je stále ve vážném stavu v nemocnici.

Podobný útok proběhl o víkendu v Magdeburgu, kde desítky neonacistů s baseballovými pálkami zaútočili na uprchlíky. Místní politik označil útok za "davový lynč". V Pirně u Drážďan byli minulý pátek napadeni dva muži, Libyjec a Maročan. Zaútočil na ně gang 25 neonacistů. Minulý týden byl napaden Syřan, tentokrát v Hannoveru. Muž byl zatlačen ke zdi pěti násilníky, kteří vylezli z auta, aby muže zbili. Utekli hned po příjezdu policie. Množí se také případy žhářství, jehož nejčastějšími cíli jsou azylové domy a ubytovny pro migranty.

O víkendu byly zaznamenány nepokoje také ve Freitalu ve východním Německu, kde se na začátku roku místní krajní pravice pokusila zabít místního levicového politika prostřednictvím bomby v autě. V Sehnde nedaleko Hannoveru hodil žhář Molotovův koktejl na dům, kde byly ubytovány tři uprchlické rodiny. Nikdo nebyl zraněn a pachatel byl následně zatčen.


Čtěte také: Britská novinářka na Sicílii: „Brutální pravdou je, že sem nepřiplouvají žádní skuteční uprchlíci“

Cílem neonacistů jsou často i levicoví novináři

Ve výčtu útoků se dá pokračovat i nadále a nejde vždy pouze o útoky na uprchlíky. V Bambergu před dvěma týdny policie zabránila bombovému útoku, když se zmocnila podomácku vyrobené bomby patřící pravicové skupině. Pokud by byla bomba použita, zcela jistě by způsobila smrt a vážná zranění všech okolo.

Útokům se nevyhýbá ani hlavní město, v Berlíně se minulý pátek krajně pravicoví útočníci snažili zmlátit novináře Helmuta Shumanna, který psal články podporující uprchlíky. Útočníci na něj křičeli "ty levičácký prase" a on sám se zranil při pádu, když na něj útočníci doléhali. 

Novinář na to konto vydal sloupek s titulkem: "Opravdu se toto v naší zemi děje?". Uvedl zde několik dalších příkladů napadených novinářů a popsal také shromáždění pravicového hnutí Pegida v Drážďanech.

Po celé zemi se s náporem násilí potýkají také policisté. Na východě Německa v Meerane se 80 demonstrantů pokusilo zablokovat autobusy vezoucí 700 uprchlíků do různých oblastí. Nejméně půl tuctu policistů bylo při tomto zásahu zraněno, když na ně dav házel zapálené předměty. Týden před tím se policie snažila chránit dalších 700 migrantů, kteří přijeli vlakem z Pasova. Tři policisté byli zraněni při rvačce, když se snažili uklidnit dav 400 protestujících Němců. 


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

Foto: Flickr (CC BY-SA 2.0)