KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Nepál kriminalizuje tradici nucení žen zůstávat v kravských chlívech v době jejich menstruace

Nepálská vláda učinila trestný čin z jedné ze zažitých nepálských tradic. Starodávná hinduistická tradice totiž po ženách vyžadovala, aby se v době své menstruace uchýlily do chléva a „neznečisťovaly“ tak domov. 

...

Praxe byla zakázána už v roce 2005, na některých místech se však stále dodržuje

Ačkoliv byla tato praxe nazvaná „chhaupadi“ zakázána Nejvyšším soudem už v roce 2005, v západním Nepálu se stále dodržuje. Vláda však nyní označila tuto tradici za trestný čin, za jehož porušení může hrozit trest odnětí svobody.

„Parlament schválil zákon, který učinil z chhaupadi trestný čin,“ uvedl zákonodárce Krishna Bhakta Pokharel, který vedl parlamentní panel, jež stojí za dokončením nové legislativy. „Každý, kdo donutí ženu odejít do ústraní během její menstruace, bude odsouzen ke třem měsícům odnětí svobody,“ řekl Pokharel.

Nový zákon vstoupí v platnost během jednoho roku, úřady nejprve chtějí o nových právních předpisech rozšířit povědomí. Některé nepálské komunity věří, že se stanou oběťmi neštěstí, například přírodní katastrofy, pokud nebudou ženy během svých dní vyslány do izolace.

Spousta žen už kvůli izolaci v chlívech a kůlnách zahynula

Praxe, která zahrnuje i taková negativa, jako znásilňování izolovaných žen nebo útoky ze strany divokých zvířat, už vedla k úmrtí několika z nich. Minulý měsíc zemřela 19letá dívka na hadí uštknutí, zatímco během menstruace zůstala zavřená v kůlně v okrese Dailekh. V prosinci se jiná dívka udusila k smrti ve špatně odvětrané kůlně v okrese Achham.

Kromě toho, že jsou ženy poslány do izolace, jim některé komunity zakazují pití mléka, dostávají také méně jídla. Zákon byl oceněn nepálskou Národní aliancí pro boj za práva žen, podle níž se jedná o „nehumánní praxi.“ Skupina nyní vyzvala své příznivce k tomu, aby zůstali ostražití a nahlásili každý případ chhaupadi, k němuž zde dojde.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek