KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Nestarší žena světa Emma Moranová prozradila jednoduché tajemství své dlouhověkosti

Za měsíc bude mít Italka Emma Moranová narozeniny. Ačkoliv na ně nikoho nepozvala, lidé z celého světa budou oslavovat úctyhodný věk poslední známé žijící ženy, která se narodila ještě v 19. století.

...

Tajemství na dlouhověkost naleznete pod slepicí

„Je mi stále 116 let, ale 27. listopadu to bude o rok víc,“ uvedla Emma francouzské tiskové agentuře (AFP) ve svém pokoji ve Verbanii, která se nachází v severní Itálii u jezera Maggiore.

Na mramorové bedně prádelníku stojí certifikát Guinnessovy knihy rekordů, ve kterém je napsáno: „Emma, narozená v roce 1899, je nejstarší ženou na světě.“ Vedle leží fotografie, na které je ona společně se svým doktorem Carlem Bavem, který drží vejce.  

„Jím dvě vejce denně a sušenky. Ale kromě toho moc nejím, protože už nemám žádné zuby.“ Říká Emma.

Když byla Emmě diagnostikována anémie a lékaři jí tehdy doporučovali jíst tři vejce denně (dvě syrové a jedno vařené), navykla si na to. Doporučený režim dodržovala 90 let a předpokládá se, že snědla celkem 100 000 vajec.

„Vždy jedla málo zeleniny i ovoce. Když jsem ji poznal, jedla tři vejce denně. Dvě syrové v ranních hodinách a v poledne snědla ještě omeletu. Na večeři měla často kuřecí maso. Teď žije hlavně na sušenkách. Maso nejí, protože jí někdo řekl, že způsobuje rakovinu,“ vypráví Bavo, její lékař (již 27 let).

Pouhé vejce a genetické předpoklady nestačí

Emma je nejstarší z osmi dětí, které všechny přežila. Ale přesto jí bude i po oslavě narozenin chybět ještě 5 let k dosáhnutí předchozího věkového rekordu. Francouzska Jeanne Calmentová žila 122 let.

„Na své narozeniny nikoho zvát nebudu, ale lidé přijdou z celého světa, aby mě v ten den viděli,“ říká s úsměvem na tváři.

Po smrti jejího jediného syna opustila v roce 1938 svého manžela a od té doby žije osamoceně. Vždy byla nezávislá a samostatná. Již rok zaměstnává svého pečovatele, který je s ní téměř nepřetržitě. Svůj dvoupokojový byt neopustila již 20 let. Její mysl je stále bdělá, ale je velmi hluchá. Hovoří obtížně a oči jí neslouží jako kdysi.

Její doktor částečně připisuje její dlouhověkost i genetickým předpokladům. Její maminka zemřela v 91 letech a dvě z jejich sester se dožily 100 let. Kromě genetiky k dlouhověkosti přispívá vhodný režim a osobní charakter.

„Je velmi odhodlaná. Nikdy nechtěla jít do nemocnice ani nikdy neobdržela žádnou konkrétní zdravotní péči. Všechno zvládla vyléčit doma. Nyní je její zdravotní stav vzhledem k věku v pořádku, ačkoliv žije ve velmi choulostivé rovnováze,“ vysvětluje doktor Bavo.

Závěrem dodává, že se cítí jako „strážce věže v Pise“, která je skloněná po staletí. V den kdy se převrhne, za ni někdo ponese odpovědnost. A on očekává, že za její smrt budou lidé považovat zodpovědného právě jeho.


Autor: AdK

Zdroj: TheLocal

Foto: Olivier Morin/AFP

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek