KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Nezaměstnaní Španělé ohrnují nos nad nabídkou 12 000 pracovních míst na sběr jahod

V jihošpanělské provincii Huelva byla zveřejněna nabídka 11 900 volných míst u firem zabývajících se pěstováním ovoce. Zareagovalo na ni pouhých 840 zájemců. V tomto regionu je přitom bez práce 850 000 lidí.

...

Dost pracovníků na sběr ovoce nesehnali již loni

Tuto velkorysou nabídku inzeroval andaluský úřad práce (SAE) po dobu jednoho měsíce, ale přihlásilo se jen málo zájemců.

„Se stejným problémem jsme se setkali i v minulém roce, kdy jsme též nesehnali dost pracovníků na sběr ovoce,“ řekl předseda regionální hospodářské komory Manuel Ceada pro ekonomický deník Libre Mercado.

„Některým lidem to může připadat jako rozpor, když je tolik lidí u nás v regionu bez práce, ale o tato volná místa není zájem,“ dodal Ceada. „Pravdou je, že práci v zemědělství vezmou pouze nezaměstnaní, kteří si nejsou schopni najít jinou práci. A když pak dostanou nabídku zaměstnání, které více odpovídá jejich představám, rychle utečou.“

Na pomoc se pozvou pracovníci z Maroka a Rumunska

Podle údajů místní agrární komory UPA chybí v provincii Huelva v současné době 32 982 sběračů jahod. Proto musela být přijata opatření, která umožní příchod zahraničních pracovníků z Maroka a Rumunska.

Nezaměstnanost ve Španělsku v posledních letech výrazně poklesla. Nejhorší situace zde byla v roce 2013, kdy míra nezaměstnanosti dosáhla hrozivých 26,3 procenta. V roce 2016 nezaměstnanost klesla na 19,6 procenta a v srpnu loňského roku činila 17,1 procenta.

V jihošpanělské Andalusii ale stále zůstává 851 742 lidí bez práce a 96,89 procent pracovních nabídek je pouze na dobu určitou. Proto je zvláštní, že tato příležitost k výdělku je tak ignorována.

Přitom v průzkumu personální agentury Adecco z ledna loňského roku pouze v průměru 2 z 10 dotazovaných nezaměstnaných uvedli, že by nevyhovující nabídku práce odmítli.

Možná potenciálním sběračům ovoce tato práce připadá podhodnocená nebo je pro ně nedůstojná. Neměli by však zapomínat, že před dvěma lety měl jejich region vůbec největší míru nezaměstnanosti v rámci celé Evropské unie. Stěží uvěřitelných 34,8 procenta aktivní populace zde tehdy byla bez práce.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek