KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Nizozemsko se nejspíš stane další evropskou zemí, která zakáže burky a nikáby

Poté, co celoobličejové muslimské závoje zakázala Francie, Belgie či Itálie, se chce k tomuto zákazu nově připojit i Nizozemsko. Pokud vstoupí zákon v platnost, nikáby a burky budou zakázány ve školách, nemocnicích či v městské hromadné dopravě. 

...

Zákon by měl být mírnější než v ostatních zemích

V Nizozemsku žije jen několik set muslimek, které skrývají svůj obličej pod nikáby a burkami. I tak chce současná vláda tyto oděvy zakázat. Ministr vnitra Ronald Plasterk však uvedl, že návrh zákona je mírnější než v jiných zemích, kde platí úplný zákaz.

Plasterk tvrdí, že nová legislativa je „nábožensky neutrální,“ ale uznal, že hlavním důvodem jsou ženy v burkách objevující se na holandských ulicích. Ministr řekl, že v tak svobodné zemi, jakou je Nizozemsko, by lidé měli mít možnost objevovat se na veřejnosti zahalení, pokud to chtějí.

Dodal však, že by k tomu nemělo docházet ve vládních budovách a ve zdravotních a vzdělávacích střediscích, kde je důležitý vzájemný oční kontakt a kde by si lidé měli za všech okolností vidět do obličeje. Zatím není jasné, kdy se bude o zákonu hlasovat.

Některé instituce už zákaz využívají

V případě, že tato legislativa projde dolní komorou parlamentu, bude ji muset následně schválit senát. Debatu kolem zákazu nošení burek již sledovalo z veřejné galerie v parlamentu několik zahalených žen, proti jejichž přítomnosti se postavil nezávislý zákonodárce Jacques Monasch. Podle něj je burka „symbolem útlaku žen.“

Advokátka Fatma Koser Kayaová z centristické strany D66 však uvedla, že je zákon zbytečný, protože mnohé instituce v Nizozemsku už nošení burek a nikábů v určitých situacích zakázaly. „Co vlastně budeme zakazovat? Je to jen symbolická tvorba právního předpisu, protože v praxi se to již děje,“ uvedla advokátka.


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

Foto: Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek