KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Nižozemští zpravodajci: Potenciální teroristickou hrozbou mohou být děti již od 9 let věku

Dle nizozemské zpravodajské agentury žije v současné době zhruba 190 občanů Nizozemska na územích, která jsou pod kontrolou teroristů. Bojové zkušenosti mohou mít dokonce i jejich děti zhruba od 9 let věku, které tak při navrácení se do země představují potenciální bezpečnostní hrozbu.

...

Varování vyslovila nizozemská zpravodajská agentura AIVD, která se zabývá domácími nevojenskými hrozbami. AIVD zveřejnila aktualizované informace o přítomnosti nizozemských občanů v řadách teroristické organizace Islámský stát.

Ředitel AIVD Rob Bertholee v rozhovoru pro nizozemskou národní televizní stanici NOS řekl, že potenciální hrozbu nepředstavují pouze bojovníci IS, ale také jejich děti, které by proto měly být sledovány jako „džihádističtí cestující“.

„Chlapci se mohou účastnit výcviku v táborech již od 9 let věku,“ řekl a dodal, že děti tohoto věku byly pravděpodobně přítomny při útocích i popravách. „Děti v oblastech Islámského státu ztratily v důsledku všeho toho násilí svou nevinnost.“

Odhady AIVD říkají, že na územích kontrolovaných Islámským státem žije v současnosti asi 80 dětí nizozemských občanů. Agentura také varovala, že „džihádističtí cestující“, kteří se nyní vrátí do Nizozemska, mohou být ještě větší hrozbou než ti, kteří se vrátili dříve, protože získali více zkušeností.

„Bojů či dalších aktů násilí se mohli účastnit jak děti, tak dospělí. Je možné, že tyto zkušenosti sníží práh pro použití násilí a že vyústí v trauma,“ stojí ve zprávě AIVD.

Agentura identifikovala zhruba 270 Nizozemců, kteří odjeli do Sýrie a Iráku, kde se připojili k teroristům. Z těchto 270 se 80 již vrátilo, většina z nich v roce 2015. Tato čísla jsou ale jen pouhým zlomkem odhadovaných několika tisíc evropských občanů, kteří měli v různých obdobích bojovat v řadách IS.

Obavy Nizozemců o radikalizované děti se zdají jako podložené. Islámský stát je známý tím, že svým dětským příslušníkům již od útlého věku vštěpuje svou fundamentalistickou verzi islámu. Existují také záznamy o využívání nezletilých jako popravčích a sebevražedných atentátníků.


Autor: VoZ

Zdroj: Nederlandse Omroep Stichting

Foto: © Jamal Saidi / Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek