KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Norská banka testuje koncept „islámských úvěrů“

Norská banka Storebrand začala nabízet takzvané „halal úvěry“, které jsou založené na islámských principech. Banka kvůli tomu zřídila nové webové stránky k propagaci těchto bezúročných „etických úvěrů“ pro pořízení nemovitostí.

...

Bankéři chtějí přilákat muslimské zákazníky

Banka oznámila, že přichází s nabídkou nového produktu – bezúročných půjček, kterými chce přilákat norské muslimské zákazníky, kteří si chtějí pořídit dům na úvěr, ale kvůli své víře odmítají akceptovat standardní úročené úvěry. Islám totiž zakazuje jakékoliv úročení půjček i účtování dalších bankovních poplatků.

Chtěli jsme zjistit, jestli existuje nějaká nová možnost, jak vstoupit na trh s nemovitostmi, kde se potýkáme s rostoucími cenami. Tento nový produkt by mohl oslovit mladé lidi, čerstvé absolventy univerzit nebo občany, kteří nejsou ochotni si vzít standardní hypotéku z náboženských důvodů,“ píše banka na svých webových stránkách, kde se snaží zjistit, jestli by o tento druh půjček byl mezi jejími zákazníky zájem.

Během prvního týdne se bance Storebrand ozvalo asi 300 lidí, kteří projevili vážný zájem o tento typ půjčky.

Místo úroků by se platil pronájem z pozemků

„Storebrand v současné době vyhodnocuje, jestli je o tyto půjčky na trhu dostatečný zájem a mají potenciál a podle toho rozhodne o finální podobě tohoto produktu. Rovněž se nám ozvali finanční poradci z Velké Británie a Malajsie, kteří s námi chtějí spolupracovat na přípravě tohoto typu úvěru,“ řekl manažer pro komunikaci banky Bjorn Erik Saettem pro norský lid Vart Land.

Banka sice tvrdí, že zatím tento svůj potenciální produkt pouze testuje, ale na svých internetových stránkách již naznačuje, že místo placení úroků z těchto hypoték by příjemci úvěrů platili pronájem z pořízených pozemků, dokud by se nestali jejich jedinečnými vlastníky.

Bjorn Saettem přiznal, že banka zaznamenala „několik“ negativních reakcí, z nichž některé půjčku označily za „halal úvěr“. Další zákazníci pohrozili, že kvůli tomu od banky Storebrand odejdou.

Některé velké světové banky  jako HSBC nebo Goldman Sachs již několik let mimo standardní dluhopisy vydávají i islámské dluhopisy, které mají název sukuk.


Autor: jil

Zdroj: The Local

Foto: STIAN LYSBERG SOLUM / NTB SCANPIX

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Co to je za nesmysl? Jestli to správně chápu, tak by se částka X neplatila za "úrok+splátky", ale za "pronájem" ... víceméně jen hra se slovy, aby produkt seděl kodexu muslimů?