KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Nová kniha bývalého Trumpova poradce z prostředí Bílého domu vyvolala prezidentův hněv

Americký prezident Donald Trump se rozčílil na svého bývalého stratéga Steva Bannona, který nyní ve spolupráci s novinářem Michaelem Wolffem vydal knihu s názvem „Fire and Fury: Inside the Trump White House“ (Oheň a zuřivost: Uvnitř Trumpova Bílého domu). Kniha totiž dle kritiky vykresluje prezidenta jako „nedospělého“ a Bílý dům jako „chaotický“. 

...

Úryvky z knihy byly zveřejněny ještě před oficiálním vydáním

Prezident Trump uvedl, že Steve Bannon, který na knize spolupracoval s novinářem a spisovatelem Michaelem Wolffem, nemá nic společného s ním ani s jeho funkcí. „Když byl propuštěn, ztratil nejen svou práci, ale také rozum,“ řekl prezident o svém bývalém poradci. Prezidentův právník mezitím hrozí, že podá proti Bannonovi žalobu ohledně „neuctivých a v některých případech přímo hanlivých prohlášení“.


Steve Bannon býval Trumpovým poradcem. Foto: Getty Images

Právník Charles Harder poslal Bannonovi dopis, podle něhož bývalý poradce porušil dohodu o důvěryhodnosti tím, že poskytl rozhovor autorovi knihy Michaelu Wolffovi. Harder zároveň požádal Bannona o to, aby přestal zveřejňovat další důvěrné informace.


Trump je v knize popsán jako vůdce, který nerozumí vážnosti prezidentského postu a tráví noci jedením cheeseburgerů v posteli, sledováním televize a hovory se svými starými přáteli. Výňatky z nové knihy byly zveřejněny online časopisem New York i dalšími médii ještě před tím, než bude kniha dne 9. ledna oficiálně vydána.

Kniha je založena na více než 200 rozhovorech

Právě tyto výňatky Trumpa podle mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersové rozzuřily s tím, že si stěžoval na „pobuřující“ a „zcela nepravdivá tvrzení“ namířená proti jeho rodině. V knize je rovněž citováno setkání Donalda Trumpa Jr. a ruského právníka v Trump Tower, Bannon hovoří kriticky i o Trumpově dceři Ivance, která je dle něj „hloupá jako cihla“.


Bannon spolupracoval na knize s Michaelem Wolffem. Foto: PA

Časopis New York rovněž zveřejnil část knihy, v níž Wolff píše, že Trump věřil v to, že mu kampaň poskytne „nevýslovné příležitosti“, ale že nikdy nevěřil ve svou výhru. Jeho syn prý dokonce řekl, že Trump vypadal, jako by viděl ducha, když se dozvěděl, že by opravdu mohl vyhrát. Slzy jeho ženy Melanie prý rovněž nebyly z radosti. Kniha, která bezesporu ještě více rozvíří nejen americké vody, je založena na více než 200 rozhovorech nejen s Bannonem, ale také s prezidentem a vedoucími zaměstnanci. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek