Armáda z desetitisíců mladých Syřanů

Toto prohlášení přišlo pouhý den poté, co francouzský prezident Francois Hollande vyhlásil jako odplatu za pařížské masakry „nemilosrdnou válku“ proti Islámskému státu.

Waszczykowski je členem nové polské pravicové a euroskeptické vlády, která v pondělí složila přísahu. Již předtím přitom naznačovala, že v problematice největší evropské migrační krize od konce druhé světové války bude zastávat tvrdou linii.

Polský ministr zahraničí Waszczykowski po nedělní minutě ticha za obětí útoků z Paříže oznámil: „Do Evropy přišly v poslední době stovky tisíc Syřanů. Můžeme jim poskytnout pomoc při vytváření armády.“

„Z gumových člunů vystoupily desetitisíce mladých mužů s iPady v ruce, kteří se místo toho, aby žádali o jídlo a pití, ptají, kde by si mohli nabít své mobilní telefony… přitom jsou schopni jít s naší pomocí bojovat za osvobození své země,“ řekl Waszczykowski.

Dále dodal, že se snaží předejít situaci, kdy „budeme naše vojáky posílat do bojů v Sýrii, zatímco stovky tisíc Syřanů budou popíjet kávu na třídě Unter den Linden (Pod lipami) v Berlíně a dalších evropských městech.“

Premiérka ctí závazek uprchlíky přijmout

Během předvolební kampaně vítězná strana slibovala, že polské hranice pro uprchlíky a migranty zavře a místo toho poskytne finanční pomoc pro úsilí Evropské unie k řešení migrační krize.

Nicméně nová ministerská předsedkyně Beata Szydlová oznámila, že Polsko dodrží závazky, které přijala předchozí liberální vláda, když v rámci plánu Evropské unie na přemístění žadatelů o azyl souhlasila s přijetím více než 9000 uprchlíků.

„Ctíme veškeré závazky,“ řekla Szydlová, ale dodala, že „prvořadá je bezpečnost Polska a jeho občanů“.

Její ujištění následovalo po prohlášení náměstka ministra pro evropské záležitosti Konrada Szymanského. Ten oznámil, že Polsko v reakci na pařížské útoky nebude přijímat uprchlíky na základě narychlo vytvořeného plánu Evropské unie na přerozdělování migrantů.

Známý euroskeptik Szymanski později svá slova zmírnil, ale trval na tom, že Polsko by mělo přijmout uprchlíky pouze „pod podmínkou, že obdrží bezpečnostní záruky“.

 

Autor: jil

Zdroj: Daily Mail

Foto: AP