KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Nová „železná opona“ na makedonské hranici zadržuje hordy. Bude Řecko obětováno na záchranu EU?

Plot s ostnatým drátem na řecko-makedonské hranici se stal novou zábranou, kterou se Evropa snaží čelit migrační krizi. Řecku přitom hrozí, že bude „obětováno“ pro záchranu zbytku Evropské unie.

...

Řecko obdrží z EU finanční pomoc

Rakousko a balkánské země včera odmítly zmírnit opatření na svých hranicích, jejichž výsledkem je oddělení Řecka od zbytku kontinentu. Hlavní překážkou pro odchod tisíců migrantů z Řecka je totiž aktuálně 30 kilometrů dlouhý a 2,5 metru vysoký plot podél makedonské hranice.

Rakouský kancléř Werner Faymann včera oznámil, že hraniční kontroly zavedené po celé Evropě byly nutné k ukončení „neorganizovaného chaosu“. Dále varoval, že Rakousko již nadále nebude „čekárnou na Německo“.

Následkem restrikcí zavedených v zemích na balkánské migrační trase uvázlo v Řecku 27 000 uprchlíků. Řecku tak hrozí, že se rychle změní v jeden velký uprchlický tábor. Vrcholní představitelé Evropské unie dnes v Bruselu s největší pravděpodobností schválí finanční pomoc Řecku ve výši zhruba 13 miliard korun pro vybudování obydlí pro 100 000 migrantů.

Německá kancléřka Angela Merkelová v noci na dnešek změnila své dosavadní postoje o 180 stupňů. Oznámila totiž, že migranti, kteří se pokoušejí opustit Řecko, nemají právo si vybrat, v jaké zemi chtějí žít.

Slovenský premiér Robert Fico k tomu řekl: „Dostali jsme se do situace, kdy je pravděpodobné, že Řecko bude obětováno.“ Dodal, že řeckého premiéra Alexise Tsiprase varoval: „Je to vaše povinnost, protože jste nic neudělali na řecko-tureckých hranicích.

Refugees, who just arrived, rest in front of makeshift fires in a field in Idomeni, northern Greece after a long journey

Proud uprchlíků z Turecka neustává

Navzdory omezením na balkánských hranicích připlouvají každý den na řecké ostrovy další tisíce uprchlíků. Například jen v neděli jich připlulo 3651. Za prvních osm týdnů letošního roku do Řecka dorazilo již více než 120 000 lidí, což je třicetkrát více než za stejné období loňského roku. Dalších 9000 migrantů za stejné období připlulo do Itálie.

Na severní hranici Řecka s Makedonií se utábořilo minimálně 7000 uprchlíků. Makedonská armáda zde začala stavět druhý hraniční plot, který bude stát paralelně necelých pět metrů od stávajícího plotu vybudovaného v listopadu loňského roku.

V bahnitém prostoru poblíž plotu včera docházelo k nepokojům, když uprchlíci mezi sebou soupeřili o omezené zásoby potravin. Podle agentury OSN pro uprchlíky zde minimálně 1500 lidí strávilo noc pod širým nebem a rychle mezi nimi roste napětí.„Čekáme zde již šest dní,“ řekla novinářům dvaatřicetiletá Farah z Bagdádu. „Není zde dost jídla, všichni nám lžou a my jsme již zoufalí.“

Dodávky konzerv a trvanlivého mléka jsou vždy během pár minut rozebrány. Sedmadvacetiletý syrský počítačový technik Fayez k tomu řekl: „Museli jsme stát více než tři hodiny ve frontě, protože je málo potravin. Jsme tu již čtyři dny – chceme do Švédska, ale docházejí nám peníze.“

Nepříznivé počasí má negativní vliv na zdraví běženců. Mnoho dětí ve stanech kašle a pláče. Matka pěti dětí ze Sýrie Zineb Hosseiniová řekla, že její rodina je „promrzlá“ a dodala: „A teď začínáme čekat nanovo“.

Two Macedonian soldiers, wearing riot gear, stand guard at the crossing with Greece where there were fierce riots yesterday

I přes zavřené hranice míří na sever Řecka stále další migranti

Někteří uprchlíci čekají na hraničním přechodu v Idomeni již více než týden. Makedonské úřady totiž na své území pouští jen několik set uprchlíků denně. Včera to bylo například jen 30 lidí a předtím byl dokonce hraniční přechod na 24 hodin uzavřen kvůli incidentům, při kterých se stovky běženců domáhali vstupu do Makedonie, a policie musela k jejich zklidnění použít slzný plyn.

Přesuny uprchlíků na sever napříč Řeckem neustávají. Patří k nim i šestadvacetiletý Iráčan Ahmed Majíd, který putuje se svou ženou a dvěma dětmi. „Jdeme už asi tři kilometry po svých. Policie naše taxi zastavila, a proto musíme pokračovat pěšky přes pole,“ řekl Majid. „Na cestě z Atén nás u čerpacích stanic policie průběžně zastavovala a informovala nás, že hranice jsou stále zavřené.“

Tisíce dalších uprchlíků zůstávají v aténském přístavu a na řeckých ostrovech, odkud byl kvůli zavření makedonských hranic zrušen přesun uprchlíků trajekty dále na řeckou pevninu.


Autor: jil

Zdroj: Daily Mail

Foto: AP

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Řecko je na úrovni těch parazitů,co si je Makrela pozvala.Nemakat,podvádět,půjčovat si,nevracet,ve finále vydírat a otírat si špinavou pusu o Českou republiku....AŤ si tam tu muslimskou lúzu nechají a jsou odejiti z EU,pijavice balkánsá!