KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Novorozenec z Belgie zemřel na podvýživu poté, co jej rodiče krmili bezlepkovou stravou

Sedmiměsíční dítě zemřelo poté, co mu jeho rodiče podávali alternativní bezlepkovou dietu. Dítě vážilo pouhé 4 kilogramy a mělo naprosto prázdný žaludek. Matka a otec, kteří provozují obchod s bio potravinami v belgickém Beverenu, trvali na tom, že budou svému synovi podávat pouze dietní stravu zahrnující mléko z quinoi a dalších rostlin,a to i přes varování lékařů.  

...

Chlapec zemřel zcela dehydratovaný a s prázdným žaludkem

Dietní strava vedla k tomu, že měl 7měsíční chlapec jménem Lucas méně než polovinu očekávané váhy pro kojence jeho věku. Když chlapec dne 6. června 2014 zemřel, vážil pouze 4,3 kilogramu. Navzdory tomu, že byl kojenec několik dní před svou smrtí ve špatném stavu, soud, k němuž se případ dostal, si vyslechl, že rodiče ani tehdy nevyhledali lékařskou pomoc.

Pitva chlapce ukázala, že byl dehydratován a jeho žaludek byl zcela prázdný. Belgičtí státní zástupci obvinili oba rodiče ze zapříčinění smrti jejich syna. „Rodiče sami stanovili vlastní diagnózu, že je jejich syn alergický na lepek a laktózu. Žádný lékař neměl k dispozici dokumentaci tohoto dítěte, nevěděly o něm ani úřady pro ochranu dětí,“ uvedli státní zástupci.

Rodiče byli rovněž obviněni z toho, že když jejich dítě umíralo, jeli raději za domácím léčitelem na druhou stranu země, než aby se synem zajeli do nejbližší nemocnice. Léčitel jim řekl, aby ihned vyhledali lékařskou pomoc a tak chlapec skončil v nemocnici ve městě Hasselt, kde mu už nebylo pomoci. Lucasův otec jmenovaný jako Peter S. (34) se u soudu snažil své jednání a jednání své manželky obhájit. „Nikdy jsme s Lucasem nešli k lékaři, protože jsme si nikdy nevšimli toho, že se děje něco neobvyklého,“ uvedl chlapcův otec i přesto, že chlapec několik dní před smrtí očividně lapal po vzduchu.

Rodiče podávali synovi rostlinné mléko ze svého obchodu

Lucasova matka, jmenovaná pouze jako Sandrina V. (30) v slzách řekla: „Někdy trochu přibral, jindy zase trochu zhubnul. Nikdy jsme neměli o našeho syna strach.“ Podle obhájkyně rodičů Karine Van Meirvenneové byli tito rodiče přesvědčeni o tom, že má jejich syn problémy s jídlem. „Lucas měl poruchu stravování. Dostával křeče, když mu bylo podáváno mateřské mléko a tak jeho rodiče zkoušeli jiné alternativy,“ uvedla Van Meirvenneová.

„Podávali mu ovesné mléko, rýžové mléko, mléko z pohanky, mléko z krupice nebo mléko z quinoi. Všechny tyto výrobky prodávali ve svém obchodě,“ uvedla obhájkyně. Odborníci na výživu začátkem tohoto měsíce zjistili, že bezlepková strava může způsobit větší škody, než se předpokládá.  A to navzdory tomu, že ji mnoho lidí stále častěji vyhledává, protože ji vnímají jako zdraví prospěšnou. Celosvětový prodej bezlepkových potravin stoupl jen v loňském roce o 12,6 %. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek