KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

O brexitu musí podle rozhodnutí soudu rozhodnout britský parlament, nikoliv premiérka Mayová

Britský soud rozhodl o tom, že premiérka Theresa Mayová nemá dostatečnou pravomoc k tomu, aby využila královské výsady a uplatnila článek 50 Lisabonské smlouvy rozhodující o odchodu z EU bez toho,  aniž by k tomu získala souhlas parlamentu. O brexitu tak nejspíš rozhodnou poslanci. 

...

Podle vlády by měl stačit výsledek referenda, nikoliv rozhodnutí parlamentu

Rozhodnutí soudu je vnímáno jako porážka obhájců takzvaného „tvrdého brexitu“. Podle odpůrců této cesty je pouhý souhlas premiérčina kabinetu protiústavní a odstoupení by měl posvětit parlament.

Vládní právníci se pokoušeli argumentovat tím, že výsada, kterou si vláda premiérky vyhrazovala, je oprávněná. Podle těchto právníků by k tomu měla stačit vůle lidu, který v červnovém referendu hlasoval pro vystoupení z EU. Soud ale vidí celou záležitost jinak.

„Jsme toho názoru, že premiérka nemá pravomoc ke spuštění článku 50 Lisabonské smlouvy ohledně odchodu Velké Británie z Evropské unie,“ uvedli tři soudci vrchního soudu, kteří o spuštění brexitu rozhodovali. Liam Fox z Konzervativní strany uvedl, že je rozhodnutím vrchního soudu velice zklamán.

„Vláda je z rozhodnutí soudu opravdu zklamána. Obyvatelé této země hlasovali pro opuštění Evropské unie v referendu, které bylo schválené parlamentem. Výsledek tohoto referenda vláda respektuje. Současná situace však vyvolává složité právní otázky,“ uvedl Fox.

Libra už stoupla vůči dolaru

Oproti tomu Gina Millerová, která spolu s ostatními žalobci přivedla záležitost k vrchnímu soudu, uvedla, že je výsledkem soudního procesu potěšena a doufá, že bude možné namísto „tvrdého brexitu“ záležitost „střízlivě prodiskutovat“.

Premiérčina kancelář však tvrdí, že i přes rozhodnutí soudu se premiérčiny plány nezměnily. Nynější situace by mohla nejen rozpoutat chaos v parlamentu, ale rovněž zamávat s finančním trhem, na kterém jsou už nyní znatelné změny. V reakci na výsledek soudního jednání dnes libra výrazně stoupla vůči dolaru.

Celá záležitost se nyní posune k nejvyššímu soudu, který bude věc projednávat v termínu do 5. do 8. prosince letošního roku.


Autor: ElS

Zdroj: judiciary.gov.uk / Daily Mail

Foto: © Stephane De Sakutin / AFP

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek