Podle vlády by měl stačit výsledek referenda, nikoliv rozhodnutí parlamentu

Rozhodnutí soudu je vnímáno jako porážka obhájců takzvaného „tvrdého brexitu“. Podle odpůrců této cesty je pouhý souhlas premiérčina kabinetu protiústavní a odstoupení by měl posvětit parlament.

Vládní právníci se pokoušeli argumentovat tím, že výsada, kterou si vláda premiérky vyhrazovala, je oprávněná. Podle těchto právníků by k tomu měla stačit vůle lidu, který v červnovém referendu hlasoval pro vystoupení z EU. Soud ale vidí celou záležitost jinak.

„Jsme toho názoru, že premiérka nemá pravomoc ke spuštění článku 50 Lisabonské smlouvy ohledně odchodu Velké Británie z Evropské unie,“ uvedli tři soudci vrchního soudu, kteří o spuštění brexitu rozhodovali. Liam Fox z Konzervativní strany uvedl, že je rozhodnutím vrchního soudu velice zklamán.

„Vláda je z rozhodnutí soudu opravdu zklamána. Obyvatelé této země hlasovali pro opuštění Evropské unie v referendu, které bylo schválené parlamentem. Výsledek tohoto referenda vláda respektuje. Současná situace však vyvolává složité právní otázky,“ uvedl Fox.

Libra už stoupla vůči dolaru

Oproti tomu Gina Millerová, která spolu s ostatními žalobci přivedla záležitost k vrchnímu soudu, uvedla, že je výsledkem soudního procesu potěšena a doufá, že bude možné namísto „tvrdého brexitu“ záležitost „střízlivě prodiskutovat“.

Premiérčina kancelář však tvrdí, že i přes rozhodnutí soudu se premiérčiny plány nezměnily. Nynější situace by mohla nejen rozpoutat chaos v parlamentu, ale rovněž zamávat s finančním trhem, na kterém jsou už nyní znatelné změny. V reakci na výsledek soudního jednání dnes libra výrazně stoupla vůči dolaru.

Celá záležitost se nyní posune k nejvyššímu soudu, který bude věc projednávat v termínu do 5. do 8. prosince letošního roku.


Autor: ElS

Zdroj: judiciary.gov.uk / Daily Mail

Foto: © Stephane De Sakutin / AFP