KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Obama využil poslední hodiny v prezidentském úřadu, aby poslal 221 milionů dolarů Palesitncům

Jen krátce před opuštěním úřadu daroval v tichosti odstupující prezident Barack Obama prostřednictvím diskrétního převodu celkem 227 milionů dolarů (5,6 miliardy Kč) na zahraniční konta a obešel tak republikány, kteří tato konta blokovali. Více než 97 % této prezidentem schválené finanční pomoci putovalo na konto Palestinské autonomie. 

...

Obama přispěl i na boj proti klimatickým změnám

Podle úředníka z ministerstva zahraničí odešlo 221 milionů dolarů (5,4 miliardy Kč) na konto Palestinské autonomie (PA), což je prozatímní samosprávní palestinský orgán, který byl zřízen v roce 1994.

Zbytek finančních prostředků byl přidělen kancelářím po celém světě, 4 miliony dolarů (99 milionů Kč) putovaly na konta programů bojujícím proti klimatickým změnám, 1,25 milionu dolarů (31 milionů Kč) šlo na konto fondu OSN pro budování světového míru a 1,05 milionu dolarů (26 milionů Kč) bylo přiděleno zástupcům ministerstev zahraničí Afghánistánu a Pákistánu a také Úřadu pro záležitosti jižní a střední Asie.

Prostředky pro Palestinskou autonomii byly původně schváleny Kongresem v letech 2015 a 2016 a jejich cílem bylo podpořit humanitární pomoc na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy, ale pomoc byla pozdržena kvůli podezření, že PA podporuje teroristy.

Obama je silným stoupencem Palestinské autonomie

 V červenci roku 2016 republikánský předseda Výboru pro zahraniční věci prohlásil, že PA používá americké peníze k podpoře „fondu mučedníků“ a pro „rodiny palestinských vězňů a sebevražedné atentátníky“.

Prezident Obama v minulosti respektoval rozhodnutí Kongresu, nicméně měl vždy odhodlání zvrátit jakékoliv zadržování prostředků, které měly být Palestinské autonomii přiděleny, neboť byl její silný stoupenec.

V roce 2012 zmrazil Kongres balíček pomoci v hodnotě 192 milionů dolarů (4,7 miliardy Kč) pro PA poté, co prezident Mahmúd Abbás v roce 2011 požádal OSN o uznání státu Palestina. Obama zrušil zákaz s tím, že se jedná o „důležitou podporu bezpečnostních zájmů USA“.


Autor: ElS

Zdroj: AP News

Foto: © Kevin Lamarque / Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek